Farklı kültürlerde ejder figürü ve yeni tasarımlar
Dragon figures and new designs in different cultures
- Tez No: 880468
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA CENGİZ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dünya üzerinde bugüne kadar pek çok farklı kültür var olmuş ve bu kültürler sürekli olarak değişerek birbirleriyle etkileşim halinde olmuştur. Dünyadaki kültür sayısını belirlemek zordur, fakat insanlık tarihinin en özel yönlerinden biri de zihinlerinde yaratmış oldukları hayalleri yaşamlarının içine katarak kültürel bir çeşitlilik oluşturmalarıdır. Kültürler içerisinde hemen her kültürde ejder teması işlenmiştir. Ejder figürü, antik toplumlardan günümüze kadar birçok biçimde tasvir edilmiş ve yorumlanmıştır. Toplumları oluşturan insanlar kadar çok kültür vardır ve her kültürde, farklı durum ve olaylar için bir ejder figürü betimlemesi bulunmaktadır. Dolayısıyla, ejder figürünün kesin bir tanımı bulunmamaktadır. Ejder, dünya genelinde çeşitli kültürlerde önemli bir sembol olmuştur. Bu figür, kültürler arası farklılıklar ve benzerliklerle doludur. Batı kültüründe genellikle kötülüğün ve kaosun sembolü olarak görülürken, Doğu kültüründe ise güç, bilgelik, koruyuculuk ve bereketin simgesi olarak saygı duyulan bir figür olmuştur. Diğer kültürlerde de ejder figürü, çeşitli ve ilginç anlamlar taşımaktadır. Asya mitolojisinde ejder figürü, olumlu özellikleri ile tek başına kullanılabilen kudrette bir figür olmuştur. Avrupa mitolojisinde ise ejder figürü, kahramanların karşısına çıkan tehlikeli yaratıklar olarak anlatılmış ve çoğunlukla yenilmesi gereken düşmanlar olarak betimlenmiştir. Diğer kültürlerin mitolojilerde ise toplumların inançlarına ve yaşam biçimlerine göre farklı şekillerde tasvir edilmiştir. Ejder figürü, kültürler arası etkileşim sayesinde edebiyattan sanata, efsanelerden popüler kültüre, dini inançlardan ruh bilimine kadar sıkça karşılaşılan hayali güçlü bir sembol olmuştur.
Özet (Çeviri)
There are many different cultures in the world to date, and they have constantly changed and interacted with each other. It is difficult to determine the number of cultures in the world, but one of the most special aspects of human history is that they create cultural diversity by incorporating the dreams they have made in their minds into their lives. The dragon theme has been processed in almost every culture. The dragon figure has been depicted and interpreted in many ways from ancient societies to the present day. There are as many cultures as there are people who make up societies, and each culture has a dragon figure depicted for different situations and events. Therefore, there is no definitive definition of the dragon figure. The dragon has been an important symbol in various cultures around the world. This figure is full of differences and similarities between cultures. While it is generally seen as a symbol of evil and chaos in Western culture, it has been a figure respected as a symbol of power, wisdom, protection, and abundance in Eastern culture. The dragon figure also has various and interesting meanings in other cultures. In Asian mythology, the dragon figure is a powerful symbol with positive features that can stand alone. In European mythology, dragon figures are described as dangerous creatures that heroes encounter and are often depicted as enemies that must be defeated. In the mythologies of other cultures, they are portrayed in different ways according to the beliefs and lifestyles of societies. Thanks to cross-cultural interaction, the dragon figure has become a powerful imaginary symbol frequently encountered in literature, art, legends, popular culture, religious beliefs, and psychology.