İnmeli bireylerde alt ekstremite ortez kullanım memnuniyeti ile yaşam kalitesi ve fonksiyonellik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between lower extremity orthesis satisfaction and quality of life and functionality in individuals with stroke
- Tez No: 880467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULENUR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İÇOĞLU, A.V., İnmeli Bireylerde Alt Ekstremite Ortez Kullanım Memnuniyeti ile Yaşam Kalitesi ve Fonksiyonellik Arasındaki İlişkinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez-Ortez ve Biyomekani Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2024. Bu çalışmanın amacı inmeli bireylerde alt ekstremite ortez kullanımı memnuniyetiyle yaşam kalitesi ve fonksiyonellikleri arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya yaş ortalamaları 56,91±14,08 yıl olan 44 inme geçirmiş birey dahil edildi. Ortez kullanım memnuniyeti için Ortez Protez Kullanıcıları Memnuniyet Anketi (OPUS), yaşam kalitesi için İnmeye Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (İÖYKÖ) ve fonksiyonel durum değerlendirmesi için Fugl Meyer Alt Ekstremite Ölçeği (FMAEÖ) ve Zamanlı Kalk Yürü testleri (ZKYT) kullanıldı. Çalışma sonucunda ortez memnuniyeti toplam ile İÖYKÖ özbakım (r=-0,412 p=0,005), ve üst ekstremite (r=-0,401 p=0,007); OPUS cihaz ile İÖYKÖ özbakım (r=-0,484 p=0,001); OPUS servis ile FMAEÖ (r=0,880 p=0,001) arasında ilişki bulundu. OPUS toplam, servis ve hizmet ile ortez kullanım süresi ve günlük ortez kullanım süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görüldü (p>0,05). Bireylerin yaşam kaliteleri ve alt ekstremite fonksiyonelliği genel olarak düşük seviyedeyken, fonksiyonel durumu daha iyi olan bireylerin ev içindeki ambulasyonu zorlaştırması nedeniyle ortez memnuniyetlerinin daha düşük olduğu belirlendi. İnmeli bireylerde ortez kullanımının önemine yönelik bilinçlendirmenin yapılması, ortezlerin hastalara uygunluğu ve takibinin kontrolü ile ortez üretim tasarım sürecinde hasta görüşünün alınmasının ortez kullanım memnuniyetinde etkili olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
İÇOĞLU, A.V., Investigation of the Relationship Between Satisfaction with Lower Extremity Orthotic Use and Quality of Life and Functionality in Individuals with Stroke, Hacettepe University Graduate School Healt Sciences Prostheties-Orthotics and Biomechanics Department, Master Thesis, Ankara, 2024. The aim of this study was to examine the relationship between lower extremity orthosis user satisfaction with quality of life and functionality in individuals with stroke. Forty-four stroke survivors with an average age of 56.91±14.08 were included in the study. Orthosis user satisfaction was evaluated using the Orthosis Prosthesis Users Satisfaction Survey (OPUS), quality of life was evaluated using the Stroke-Specific Quality of Life Scale (SSQL), and functional status was evaluated using the Fugl-Meyer Lower Extremity Scale (FMA-LE) and Timed Up and Go tests (TUG). As a result of the study, the relationships were found between total orthosis satisfaction and SSQL-selfcare (r=-0,412 p=0,005), and upper extremity (r=-0,401 p=0,007); OPUS service and SSQL-self care (r=-0,484 p=0,001); OPUS service and FMA-LE (r=0,880 p=0,001). There was no relationship between OPUS total, service and daily orthosis usage time (p>0,05). While individuals' quality of life and lower extremity functionality were generally at a low level, it was determined that individuals with better functional status had lower orthosis satisfaction because it made ambulation at home difficult. It was thought that raising awareness about the importance of orthosis use in individuals with stroke, checking the suitability and follow-up of orthoses for patients, and obtaining patient opinions during the orthosis production design process would be effective in orthosis use satisfaction.