Çağdaş Batı sanatında alternatif bir malzeme olarak tekstil kullanımı ve Eva Hesse
Use of textile as an alternative material in contemporary Western art and Eva Hesse
  1. Tez No: 880470
  2. Yazar: ALEYNA HACIOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. YILDIZ ERSAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez, genel olarak çağdaş batı sanatında malzemenin sembolik ve estetik anlamsal boyutlarını ele alarak anlatmaktadır. Malzeme seçimlerinin sanat eserindeki rolü, değeri, eser-mekan-izleyici etkileşimi üzerinden irdelenmektedir. Malzemelerin fiziksel özelliklerinin yanı sıra tarih, cinsiyet, bellek gibi bağlamlarıyla birlikte, eserde malzemenin katmanlarıyla işlenmesi sanatsal ifadenin derinliğini ve karmaşıklığını artırır. Sanatçıların sanatsal ifadelerinde anlam ve estetik katmanlarını genişleten tekstil malzemeleri, yumuşaklık, dokunma ve deformasyon, tarih, cinsiyet ve pek çok özellikleriyle sanata alternatifler sunmaktadır. Sonuç olarak Eva Hesse'nin sanat pratiği, tekstil ve diğer alternatif malzemelerin sanatta ifade potansiyelleri, anlamsal ve duygusal derinlikleri elde etmek için güçlü bir örnek analiz sunmaktadır. Bu tez 20. yüzyıldan günümüze malzeme seçimlerinin sanat tarihindeki estetiği ve anlamsal boyutları üzerine incelemeler yaparak bu alandaki tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Çağdaş sanatta malzeme seçimi, anlamsal süreç, çağdaş etki, sanat eserlerinin yorumlanması, değerlendirilmesi, eser-mekan-izleyici rolleri gibi konular, sanatçının seçtiği malzemenin fiziksel ve sembolik özelliklerinin sanatsal ifade üzerindeki etkisini derinlemesine incelemeyi gerektirir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the symbolic and aesthetic semantic dimensions of material in contemporary Western art. It examines the role and value of material choices in artworks through the interaction between the artwork, space, and viewer. Besides the physical properties of materials, considering their contexts such as history, gender, and memory, the layering of materials within an artwork increases the depth and complexity of artistic expression. Textile materials, which expand the layers of meaning and aesthetics in artists' expressions, offer alternatives to art with their softness, touch, deformation, history, gender, and many other features. Consequently, Eva Hesse's artistic practice provides a strong case study for the expressive potentials, semantic, and emotional depths of textiles and other alternative materials in art. This thesis aims to contribute to the discussions in this field by examining the aesthetic and semantic dimensions of material choices in art history from the 20th century to the present. Topics such as material selection in contemporary art, the semantic process, contemporary impact, interpretation and evaluation of artworks, and the roles of artwork, space, and viewer require an in-depth examination of the physical and symbolic properties of the material chosen by the artist and its impact on artistic expression.