Restoranlarda arka plan müzik seviyesinin gürültü ve konuşma anlaşılırlığına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of background music levels on noise and speech intelligibility in restaurants
- Tez No: 880471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT VERGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Müzik, Fine Arts, Architecture, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, restoranlardaki arka plan müzik seviyesi ve gürültünün konuşma anlaşılırlığı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, İzmir'de bulunan Sini Köşk Restaurant seçilmiş ve mekânın akustik, gürültü ölçümleri yapılmıştır. Gerçek mekânın 1/1 ölçekte 3 boyutlu modeli SketchUp programında tasarlanıp, ODEON oda akustiği yazılımına aktarılıp kalibre edilmiştir. Odeon oda akustiği yazılımından işitsel modelleme (auralisation) çıktıları wave formatında alınıp dinleme testi katılımcılarına dinletilmiştir. Yapılan bu dinleme testi kapsamında, iki farklı hoparlör tipini, parçanın vokalli/vokalsiz olması durumunu, dinleyicinin anadilinin konuşma anlaşılırlığı konusunda etkisini, beş farklı müzik seviyesi ve iki farklı alıcı noktasında incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Genel değerlendirme kapsamında, düşük müzik seviyesi konuşma anlaşılırlığını olumlu etkilemiş, duvar tipi hoparlör bu mekân nezdinde konuşma anlaşılırlığında daha iyi sonuç alınmasına sebep olmuştur. Vokalsiz parçaların, konuşma anlaşılırlığı üzerindeki olumlu etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Anadilin, dinlenen parçadaki vokalle aynı olması durumunda dikkat dağınıklığına sebebiyet verebileceği hipotezi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of background music level and noise on speech intelligibility in restaurants has been investigated. Within the scope of the research, Sini Köşk Restaurant, located in Izmir was selected and acoustic and noise measurements of the restaurant were conducted. A 1:1 scale 3D model of the actual restaurant was designed in the SketchUp program then transferred to the ODEON room acoustics software, and calibrated. Auralisation outputs from the ODEON room acoustics software were taken in wave format and played for the listening test participants. Within the scope of this listening test, the effects of two different types of loudspeakers, whether the piece had vocals or not, the impact of the listener's native language on speech intelligibility, five different music levels, and two different receiver points were examined and evaluated. In the overall evaluation, low music levels positively affected speech intelligibility, and wall-mounted speakers resulted in better speech intelligibility in this restaurant. It was observed that music without vocals had a positive effect on speech intelligibility. The hypothesis was put forward that the native language, being the same as the vocals in the listened piece, could lead to distraction.