Sanat üretiminde Düşen Gölge/Shattimento'nun kimlikleşmesi üzerine bir uygulama
An application on the identification of Cast Shadow/Shattimento in art production
  1. Tez No: 880483
  2. Yazar: BANUHAN REFİKA ULUSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKCEN ERGÜR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Düşen Gölge/Shattimento varlığın ışıktan yoksun tarafının düşümü olarak fiziksel dünyaya ait bir öğedir. Ancak derinlikli yapısı nedeniyle daima zihinsel süreçleri de etkilemiştir. Bu sebeple başlangıçtan itibaren sanat üretiminde etkin bir eşlikçi olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde Düşen Gölge'nin optik algı doğrultusunda ışık ile etkileşimi ve fizik kanunlarına göre yapısı tanımlanmış, bu fiziksel fenomenin inanç/öğreti, felsefe ve psikoloji alanlarındaki tanımları incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda sanat üretiminde Düşen Gölge'nin dört katmanlı bir yapı içerisinde incelenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. İkinci bölümde çalışmanın dört katman önermesi 1. Leke, 2. Silüet (fiziksel boyutlar), 3. Metafor, 4. Arketip (kavramsal boyutlar) açıklanmış ve sanat üretimindeki örnekleri kronolojik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, yazarın araştırma temelinde tasarlayıp 26 Nisan – 1 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirdiği“KARABEN”Kişisel Sergisi'ne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cast Shadow/Shattimento is an element belonging to the physical world as a reflection of the side of existence devoid of light. However, due to its deep structure, it has always affected mental processes. Fort his reason, it has been an effective accompanist in art production from the very beginning. In the first part of the study, the interaction of the Cast Shadow with light in line with optical perception and its structure according to the law of physics were defined, and the definitions of this physical phenomenon in the fields of belief/doctrine, philosophy and psychology were examined. As a result of these examinations, it was concluded that Cast Shadow should be examined within a four-layered structure in art production. In the second part, the four layer proposition of the study: 1. Stain, 2. Silhouette (physical dimentions), 3. Metaphor, 4. Archetype (conceptual dimensions) are explained and examples in art production are examined chronologically. In the third part, the“KARABEN”Personal Exhibition, which the author designed on the basis of reserch and held between 26 April and 1 May 2024, was included.