Öğretmenlerin milli değerler eğitimi sorumluluk algılarının incelenmesi
Investigation of teachers responsibility perceptions for national value education
- Tez No: 880482
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin milli değer eğitimi kapsamındaki sorumluluk algılarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma öğretmenlerin milli değer eğitimi sorumluluk algılarının hangi boyutta olduğunu belirlemek ve sorumluluk algılarının cinsiyet, kıdem, branş ve hizmetiçi eğitim seminer gibi bir etkinliğe katılımına göre değişip değişmediğinin incelemesi amaçlandığı için tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul'daki Anadolu yakasında bulunan Kadıköy, Maltepe, Kartal ve Pendik ilçerindeki öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi (convenience sampling) ile belirlenmiştir. Bu doğrultuda 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında İstanbul Anadolu yakasında bulunan Kadıköy, Maltepe, Kartal ve Pendik ilçerinden rastgele seçilmiş Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 8 ortaöğretim kurumda çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin milli değer eğitimi sorumluluk algılarını ölçmek için araştımacı tarafından geliştirilen 'Öğretmenlerin Milli Değer Eğitimi Sorumluluk Algıları Ölçeği' kullanılırken, öğretmenlerin demografik bilgilerini belirlemek için de 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 ile AMOS programından yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgularda; cinsiyete göre; öğretmenlerin milli değer eğitimi sorumluluk algılarının farklılaşmadığı sonucuna varılmıştır. Kıdeme göre; öğretmenlerin milli değer eğitimi sorumluluk algılarının farklılık göstermediği sonucu çıkmıştır. Branşa göre; öğretmenlerin milli değer eğitimi sorumluluk algılarının farklılık gösterdiği sonucu çıkmıştır. Tarih, edebiyat ve coğrafya gibi branşların sorumluluk algıları daha yüksekken, fizik, felsefe, psikoljik danışmanlık ve rehberlik ve bilişim teknolojileri gibi branşlarda daha düşük çıktığı söylenebilir. Hizmetiçi eğitim ya da seminer gibi bir etkinliğe katılımına göre; öğretmenlerin milli değer eğitimi sorumluluk algısının bir etkinliğe katılımına göre farklılık göstermediği sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine teachers' perceptions of responsibility within the scope of national values education. The research is a survey model study as it aims to determine the extent of teachers' perception of responsibility in national values education and to examine whether their perception of responsibility varies according to gender, seniority, branch and participation in an activity such as an in-service training seminar. The population of the research consists of teachers in Kadıköy, Maltepe, Kartal and Pendik districts on the Anatolian side of Istanbul in the 2023-2024 academic year. The sample of the research was determined by convenience sampling method. In this regard, in the 2023-2024 Academic Year, teachers working in 8 secondary education institutions affiliated with the Ministry of National Education were randomly selected from Kadıköy, Maltepe, Kartal and Pendik districts on the Anatolian side of Istanbul. In the study, the 'Teachers' National Values Education Responsibility Perception Scale' developed by the researcher was used to measure teachers' perceptions of responsibility for national values education, while the 'Personal Information Form' was used to determine the demographic information of teachers. SPSS 22.0 and AMOS programs were used to analyze the data. In the findings obtained as a result of the research; by gender; It was concluded that teachers' perceptions of responsibility for national values education did not differ. According to seniority; It was concluded that teachers' perceptions of responsibility for national values education did not differ. According to branch; It was concluded that teachers' perceptions of responsibility for national values education differ. It can be said that while the responsibility perceptions are higher in branches such as history, literature and geography, they are lower in branches such as physics, philosophy, psychological counseling and guidance and information technologies. Depending on participation in an event such as in-service training or seminar; It was concluded that teachers' perception of responsibility for national values education does not differ depending on their participation in an activity.