Artırılmış ve sanal gerçeklikle heykel uygulamaları
Sculpture implementations with augmented and virtual reality
- Tez No: 880484
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKCEN ERGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sanat üretimi, sürekli olarak gelişmekte, değişmektedir. Bu gelişim sürecinde sanat kendine farklı kaynaklar aramıştır. Sanatçılar, üretimlerinde fikirlerini daha iyi yansıtabilmek adına farklı disiplinlerle etkileşim içerisinde olmuşlardır. Teknolojide yaşanan gelişmeler bu anlamda sanatçılara en faydalı alanlardan biri olarak görülebilir. 1960'larda dijital sanatın temellerinin atılmış ve günümüz teknolojisinde bu sanat alanında çok büyük gelişmeler yaşanmıştır. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları ile üretilen çalışmalar dijital sanatın alt dalı olarak görülmektedir. VR (virtual reality / sanal gerçeklik) ve AR ( augmented reality / artırılmış gerçeklik) cihazları, gelişen teknolojiyle ve toplum içerisinde daha ulaşılabilir olmasıyla sanatçılar açısından popülerliği artan bir sanat ortamı olmuştur. Bu tez çalışmasında, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojisinin kısa tarihsel süreci, sanat alanında kullanılmaya başlanması ve günümüzde sürecin nasıl ilerleme gösterdiği gibi konu başlıkları üzerinde durulmuştur. Son olarak güzel sanatlar fakültesi, heykel bölümü mezunu olarak AR ve VR teknolojisi ile kendi çalışmalarım üzerinden bir sanatçı ve aynı zamanda izleyici olarak bu teknolojinin negatif ve pozitif yönleri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art production has been constantly evolving and changing. In this process of development, art has sought different sources for itself. Artists have interacted with various disciplines to better reflect their ideas in their works. Advances in technology can be seen as one of the most beneficial areas for artists in this regard. The foundations of digital art were laid in the 1960s, and there have been significant developments in this art field with today's technology. Works produced with augmented reality (AR) and virtual reality (VR) applications are considered a sub-branch of digital art. With the advancement of technology and the increased accessibility of VR (virtual reality) and AR (augmented reality) devices within society, these have become popular artistic mediums for artists. This thesis focuses on topics such as the brief historical process of AR and VR technology, its initial use in the field of art, and how the process has progressed to the present day. Finally, as a graduate of a fine arts faculty sculpture department, the positive and negative aspects of AR and VR technology are conveyed through my own works, both as an artist and as a viewer.