Tedarik yönetiminde çevik yaklaşımlar: Bir uygulama
Agile approaches in supply managment: An application
- Tez No: 880491
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Yönetim Bilişim Sistemleri, Transportation, International Trade, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması, tedarik zinciri yönetimi (TZY) alanında çevik yaklaşımların sürdürülebilir tedarik yönetimi başarısı üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde incelemektedir. Çalışma üç temel konuyu ele almaktadır. Sürdürülebilir Tedarik yönetimi başarısı ile çevresel ve sosyal boyutların ele alınmasının olumlu yönde anlamlı bir ilişkisi bulunmaktadır. Bu konu, sürdürülebilirlik kavramının TZY içindeki önemini vurgulamaktadır. Araştırma sonuçları, sürdürülebilir tedarik yönetimi başarısı ile çevresel ve sosyal boyutların entegre edilmesi arasında güçlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Çevikliğin, Sürdürülebilir Tedarik Yönetim başarısındaki etkisi, alternatif tedarikçi seçimi ile birlikte güçlenmektedir. Bu konu, çevik yaklaşımların sürdürülebilir tedarik yönetimi üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bulgular, çeviklik stratejilerinin alternatif tedarikçi seçimi ile birleştiğinde sürdürülebilirlik başarısını artırdığını ortaya koymaktadır. Çevikliğin, Sürdürülebilir Tedarik Yönetim başarısındaki etkisi, teknoloji kullanımı ile birlikte güçlenmektedir. Bu konu, teknoloji kullanımının çeviklik ve sürdürülebilirlik ilişkisine olan etkilerini incelemektedir. Sonuçlar, çeviklik yaklaşımlarının teknoloji kullanımı ile birleştiğinde sürdürülebilirlik başarısını daha da artırdığını göstermektedir. Bu bulgular, çevik yaklaşımlar ve sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi (STZY) entegrasyonunun işletme performansı üzerindeki pozitif etkilerini göstermektedir ve bu yönde stratejiler geliştiren işletmelere rehberlik edebilir. Bu çalışma, TZY alanında çeviklik, sürdürülebilirlik ve teknoloji kullanımı arasındaki karmaşık ilişkileri anlamak ve işletmelerin daha sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi (STZY) uygulamaları geliştirmelerine yönelik önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis thoroughly examines the impacts of agile approaches in supply chain management on the success of sustainable supply management. The study addresses three main topics: There is a significant positive relationship between the success of sustainable supply management and the consideration of environmental and social dimensions. This topic highlights the importance of sustainability in supply chain management. Research results demonstrate a strong and meaningful relationship between the success of sustainable supply management and the integration of environmental and social dimensions. The impact of agility on sustainable supply management success is enhanced when combined with the selection of alternative suppliers. This topic explores the effects of agile approaches on sustainable supply management. Findings reveal that agile strategies, when integrated with alternative supplier selection, enhance sustainability success. The impact of agility on sustainable supply management success is further strengthened when combined with the use of technology. This topic examines the effects of technology use on the relationship between agility and sustainability. Results indicate that agile approaches, when combined with technology use, further enhance sustainability success. These findings demonstrate the positive impacts of integrating agile and sustainable supply chain management on business performance and can guide businesses in developing strategies in this direction. This study contributes significantly to understanding the complex relationships among agility, sustainability, and technology use in supply chain management, providing valuable insights for businesses to develop more sustainable supply management practices.