Gündelik yaşam pratikleri ve yaşlanma sürecinde taktik ve stratejiler: Fatih ve Bakırköy örneği
Tactics and strategies in daily life practices and aging process: The case of Fatih and Bakırköy
- Tez No: 880500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERFİN VARIŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma İstanbul ilinde Fatih ve Bakırköy ilçelerinde yaşayan bireylerin gündelik yaşam pratiklerinde yaşlanmaya yönelik eylemleri Michel De Certeau'nun taktik ve stratejileri kavramları çerçevesinde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, gündelik yaşamda yaşlanan bireylerin rutin eylemleri“gündelik yaşamdaki pratikler”,“yaşın ilerlemesi ile bireyde meydana gelen değişimler”,“yaşlanmayı önlemek veya geciktirmek için yapılan strateji ve taktikler”ve“yaşlanmaya ve yaşlılığa yönelik algı”ana temaları etrafında analiz edilmiştir. İki ilçe arasında sosyoekonomik dağılım, kültürel değerler ve yaşam görüşleri farklılıkları incelenmiştir. Bu kapsamda Bakırköy'de stratejilerin; Fatih'te ise taktiklerin sayıca ön planda olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the actions towards aging in the daily life practices of individuals living in Fatih and Bakırköy districts of Istanbul within the framework of Michel De Certeau's concepts of tactics and strategies. For this purpose, the routine actions of aging individuals in daily life were analyzed around the main themes of“practices in daily life”,“changes that occur in the individual with the advancement of age”,“strategies and tactics to prevent or delay aging”and“perception towards aging and old age”. Differences in socioeconomic distribution, cultural values and life views between the two districts were analyzed. In this context, it is seen that strategies are more prominent in Bakırköy and tactics are more prominent in Fatih.