Bazı glayöl çeşitlerinde dikim sıklıklarının korm ve kormal verimine etkileri üzerine araştırmalar
- Tez No: 27958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
V ÖZET Bu araştırma glayölün ticari değer taşıyan kültür çeşitleri olan Nova Lux, Victor Barge ve Peter Pears kormlarına uygulanan üç farklı dikim sıklığının (20x15 cm, 15x15 cm, 10x15 cm) yeni oluşan korm ve kormel verimine etkilerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Deneme bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Bitkisel materyal olarak 6-8 cm çevre ölçülerinde, toplam 540 adet korm kullanılmıştır. Araştırmada korm başına parsel ortalaması olarak yeni korm sayısı (adet), yeni korm çevre uzunluğu (cm), yeni korm ağırlığı (g), toplam kormel sayısı (adet), üç farklı çevre uzunluğuna (0-2.5 cm, 2.6-3.5 em, 3.6-4.5 cm arasında olanlar) göre kormel sayısı (adet) ve kormel ağırlığı (g) özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; en fazla yeni korm çevre uzunluğuna ve yeni korm ağırlığına sahip çeşit Victor Borge'dir. Nova Lux çeşidi toplam kormel sayısı ve kormel ağırlığının yanı sıra, kormel çevresi-I (0-2.5 cm) ve kormel çevresi-II (2.6-3.5 cm) özellikleri açısından en yüksek değerlere sahip çeşittir. Dikim sıklığının yeni korm çevre uzunluğu, yeni korm ağırlığı, toplam kormel sayısı ve kormel ağırlığı üzerine istatistiki açıdan önemli etkisi olmamakla birlikte, sayısal olarak en iyi sonuçlar 15x15 cm mesafe ile yapılan dikimden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY RESEARCHES ON THE EFFECTS OF PLANTING DENSITIES ON THE YIELD OF CORM AND CORMEL IN SOME GLADIOL VARIETES. The research was carried oat for the purpose of determining the effects of three different planting densities (20x15cm, 15x15cm, 10x15cm) on yields of corm and cormel in commercially important gladiol varieties; Nova Lux, Victor Borge and Peter Pears. Experimentwas laid out with three replications in split plot desing. Totally 540 corms in circumference from 6cm to 8cm were used as the material. Average values from each plofper corm for number of new corms, circumterence of new corms (cm), weight of new corms (g), total number of cormels, weight of cormels (g) and also number of cormels in different circumterence classes (class limits; 2.5cm and smaller, 2.6-3.5cm, 3.6-4.5cm) were studied. Victor Borge appeared as the variety performing new corms with the heaviest and longuest circumterence. Nova Lux showedfhe highest values for total number of cormels, cormel weight and number of cormels in relation to class-I (2.5cm and smaller) and class-II (2.6-3.5cm). Although effect of planting density on new corm circumterence, new corm weight, cormel weight and total number of cormels was found insignificant; the most considerable numerical results were obtained from 15x15cm planting density.