Farklı yükseltilerde gerçekleştirilen egzersizlerin atletik performans hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of exercises performed at different altitudes on athletic performance, hematological and biochemical parameters
  1. Tez No: 880517
  2. Yazar: YASİN SEPİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL ÖZTÜRK, PROF. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç:Farklı yükseltilerde iki farklı yağ oranına sahip diyetlerle beslenen sıçanların atletik performanslarının yanında egzersiz uygulamaları, patolojik, hematolojik ve biyokimyasal, parametrelerinin değişimlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu tez kapsamında yüksek irtifanın, antrenman performansı üzerindeki faydalı etkilerinin ne zaman başladığı, ne kadar süreceği ve bunun diyetle ilişkisi ilk kez çalışılmıştır. Yöntem:Çalışma Trabzon (100m), Erzincan (1200m) Erzurum (2000m) şehirlerinde yapılmıştır. Normal yem ve yağlı yem olmak üzere iki çeşit diyet uygulanmıştır. Deney çalışması 4 grup Trabzon'da, 4 grup Erzurum'da, 4 grup ise Erzincan'da 12 grup olarak tasarlanmıştır. Egzersiz ve diyetleri bütün illerde devam eden ratlar belirlenen sürenin sonunda Erzincan ve Trabzon'a götürülmüştür. Deney sonlandırıldığında biyokimyasal ve histopatolojik analizleri yapılmıştır. Bulgular:Deney başladığında normal yem ile yağlı yem arasında farklılıklar oluşmaya başlamıştır. Aynı beslenip egzersiz yapan gruplarda ise durum değişmiştir. Bütün gruplarda şehirler arası farklılıklar göze alındığında; yapılan egzersizler, biyokimyasal parametreler, histopatoloji bulguların analizi ile önemli sonuçlara varılmıştır. Deney grupları arasında atletik performansı en iyi olan grup, normal yem ile beslenip egzersiz yapan Erzurum deney grubumuzdur. Tablolarda çok sayıda farklı parametrede istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur. (*p
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to investigate the changes in exercise training, pathological, hematological, biochemical, biochemical and expression parameters as well as athletic performance of rats fed diets with two different fat ratios at different altitudes. The endurance parameters of exercise training at different altitudes on elite and non-elite athletes have been examined in previous studies. Within the scope of this thesis, when the beneficial effects of high altitude on training performance begin, how long they last and their relationship with diet have been studied for the first time. Method:The study was designed in Trabzon (100 m), Erzincan (1200 m) and Erzurum (2000 m). Two types of diets, normal feed and fatty feed, were administered. Rats were studied in 4 groups in Trabzon, 4 groups in Erzurum and 4 groups in Erzincan. The rats, whose exercise and diet continued in all cities, were taken back to Trabzon at the end of the specified period. Biochemical and histopathologic analyses were performed at the end of the experiment. Results:At the beginning of the experiment, differences between normal feed and fatty feed started to occur. The situation changed much more in the groups that were fed and exercised in the same way. Considering the differences between cities in all groups, important conclusions were reached by analyzing the exercises, biochemical parameters and histopathological findings. The best group among the experimental groups was our Erzurum experimental group, which was fed with normal feed and exercised. All our results support each other and there is statistical significance (*p