Orta gelir tuzağı ve çıkış yolları: Güney Kore örneği
Middle income trap and exit strategies: the case of South Korea
- Tez No: 880569
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Orta gelir tuzağı, ülkelerin düĢük gelir seviyesinden orta gelir seviyesine yükselebildiği ancak orta gelir seviyesinin yüksek gelir seviyesine çıkamadığı olgusuna dayanmaktadır. Yalnızca on üç ülke orta gelir seviyesinden yüksek gelir seviyesine çıkabilmiĢtir. Güney Kore söz konusu on üç ülkeden biridir. Güney Kore'nin ekonomik büyüme hikayesi, geliĢmekte olan ülkeler için önemli dersler ve çıkarımlar sunmaktadır. Bu çalıĢma Güney Kore ve Türkiye'nin kalkınma dinamiklerine odaklanlamktadır. Güney Kore'nin ekonomik kalkınma sürecini anlamak, orta gelir tuzağından çıkıĢ yollarının belirlenmesinde kritik bir rol oynamaktadır. ÇalıĢmada Türkiye'nin orta gelir tuzağında olup olmadığı farklı yöntemler ile test edilmiĢ ve Türkiye'nin orta gelir tuzağında olduğu sonucuna ulaĢılmıĢtır. Betimsel analiz kısmında nüfus politikalarının iki ülke arasında farklılaĢtığı, beĢeri sermaye oluĢumu noktasında Türkiye'nin nicelik olarak iyi durumda olmasına karĢın nitelik olarak Güney Kore'nin altında olduğu belirlenmiĢtir. Ar-ge politikalarının farklılığı nedeniyle üretim noktasında Türkiye açısından düĢük katma değer problemi çalıĢmanın betimsel kısmında öne çıkan bir diğer unsurdur. Ekonometrik analiz kısmında ise eğitim harcamalarının gayrısafi yurtiçi hasıla içindeki payı ve sabit sermaye yatırımlarının Güney Kore'nin ekonomik büyümesinde önemli değiĢkenler olduğu tespit edilmiĢtir
Özet (Çeviri)
The middle-income trap is based on the phenomenon that countries can rise from a low-income level to a middle-income level but cannot progress from the middle-income level to a high-income level. Only thirteen countries have managed to move from the middle-income level to the high-income level, and South Korea is one of them. South Korea's economic growth story offers important lessons and insights for developing countries. This study focuses on the development dynamics of South Korea and Turkey. Understanding South Korea's economic development process plays a critical role in determining strategies to escape the middle-income trap. In this study, various methods were employed to determine whether Turkey is in the middle-income trap and findings comfirmed that Turkey is in the trap. It was determined that population policies differ between the two countries. Findings showed that Turkey is in a good position in order to create human capital in terms of quantity but it also lacks quality. Due to the differences in R&D policies, the issue of low added value in production in Turkey is also another finding of this study. In the econometric analysis section, it was found that the share of education expenditures in the gross domestic product and gross fixed capital investments are significant variables in South Korea's economic growth.