Orta gelir tuzağı ve Türkiye ekonomisi
Middle income trap and Turkey economy
  1. Tez No: 448659
  2. Yazar: SÜLEYMAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED VEYSEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünya Bankasının 2013 yılı kişi başına GSMH değerlerine göre; kişi başı GSMH düzeyi 1,045 $'dan az olan ülkeler düşük gelirli ülkeler, 1,045$ -12,745$ aralığında olan ülkeler orta gelirli ülkeler (1,045$-4,125$ gelir aralığında olanlar alt-orta gelirli, 4,125$-12,746$ gelir aralığında olanla üst-orta gelirli ülkeler) ve kişi başı GSMH'si 12,746$'dan daha fazla olan ülkeler yüksek gelirli ülkeler olarak sınıflandırılmaktadır. Orta gelir seviyesinde yer alan Türkiye 1955 yılında alt-orta gelir grubuna yükselmiş ve 50 yıl boyunca bu grupta kalmıştır. Türkiye ekonomisinde kişi başına gelirin 2005 yılından itibaren üst orta gelir seviyesine yükselmesinden sonra ülkemizin yüksek gelirli ülkeler arasına çıkıp çıkamayacağı tartışılmaya başlanmıştır. 2012 yılından itibaren ülke ekonomisinin büyüme performansının yavaşlamaya başlaması tartışmayı iyice arttırmıştır. Bu süreçte orta gelir tuzağına yakalanmadan yüksek gelirli ülkeler grubuna yükselen ülkeler ile üst-orta gelir grubundan yüksek gelirli ülkeler grubuna yükselen ülkelerin bu başarıyı nasıl sağladıkları ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda Türkiye ekonomisinin orta gelir tuzağı riski altında olup olmadığı bir takım sosyal ve ekonomik veriler ışığında incelenerek orta gelir tuzağı riskinden sakınmanın yolları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
According to the World Bank, GDP per capita in 2013; per capita GDP level of $ 1.045 from small countries with low-income countries, $ 1.045 $ -12.745 countries in the range of middle-income countries ($ 1.045 $ -4.125 those lower-middle income range of income, $ 4.125 $ -12.746 be in the range of income therefore been assumed by middle-income countries) and per capita GDP of $ 12.746 from more countries are classified as high-income countries. Located middle-income to lower-middle income groups increased Turkey in 1955 and remained in this group for 50 years. Per capita income in Turkey's economy since 2005 after rising to the upper-middle income level between high-income countries will not get out of our country is being discussed. From 2012 also begin to slow the growth of the national economy has been thoroughly increase this debate. In this process, the middle-income trap to capture the high-income countries, rising to the high-income group of countries to the upper-middle income group with a rising group of countries, our country country they provide how this success is of great importance for the economy. This will be explored in the context of a number of middle-income trap where it is at risk of social and economic data, ways to avoid the middle income trap risk examined in the light of Turkey's economy.