Açık kalp cerrahisinde kullanılan cell-saver'ın postoperatif dönemde allojenik kan transfüzyonu ihtiyacı üzerindeki etkisi: Retrospektif araştırma
The effect of cell-saver used in open heart surgery on the need for allogeneic blood transfusion in the postoperative period: A retrospective study
  1. Tez No: 880586
  2. Yazar: AYSUN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AÇIK KALP CERRAHİSİNDE KULLANILAN CELL-SAVER'IN POSTOPERATİF DÖNEMDE KAN TRANSFÜZYONU İHTİYACI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: RETROSPEKTİF ARAŞTIRMA AMAÇ: Araştırma açık kalp cerrahisi olan hastalarda kullanılan cell saver cihazının postoperatif dönemde allojenik (homolog) kan ihtiyacını etkileyip etkilemediğini retrospektif olarak değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma retrospektif olarak planlanmıştır. Araştırma, 01/01/2022-31/12/2022 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalında gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde açık kalp ameliyatı olan hastalar oluştururken, araştırma örneklemini ise 2022 yılı içinde açık kalp ameliyatı olan 324 hasta içinden benzer kriterlere sahip 60 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup bunlardan cell saver kullanılan 30 hasta çalışma grubuna alınmış ve diğer 30 hasta da kontrol grubuna alınmıştır. Veriler demografik bilgiler veri formu, perfüzyon bilgileri formu ve hastaların arşiv bilgileri (dosyalar, bilgisayar kayıtları) kullanılarak toplanmıştır. Nicel bağımsız verilerin analizinde Mann-Whitney U testi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Nitel bağımsız verilerin analizinde ise ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında Fischer test kullanılmıştır. Analizlerde SPSS 28.0 programından yararlanılmıştır. BULGULAR: Araştırmaya katılan hastaların yaşları 60 ile 65 arasında değişmekte olup 39'u (%65) erkek ve 21'i (%35) kadın olmak üzere toplam 60 olgu ile yapılmıştır. Olguların yaşları ortalaması 62,3±1,48 yıldır. Hastaların yaş ve cinsiyet dağılımı incelendiğinde gruplar arasında anlamlı (p>0.05) farklılık saptanmamıştır. Hastaların kan grupları dağılımı anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Cell Saver kullanımı olan grupta kronik hastalık oranı cell Saver kullanımı olmayan gruptan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF CELL-SAVER USED IN OPEN HEART SURGERY ON POSTOPERATIVE BLOOD TRANSFUSION REQUIREMENT: A RETROSPECTIVE STUDY AIM: The aim of this study was to retrospectively evaluate the effect of autotransfusion device used in patients with open heart surgery on postoperative blood requirement. MATERIAL AND METHOD: The study was conducted in a retrospective design. The research was carried out between 01/01/2022-31/12/2022 in the Department of Cardiovascular Surgery of Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital. The research population consisted of patients who underwent open heart surgery in the Department of Cardiovascular Surgery of Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Hospital, while the research sample consisted of 60 patients with similar criteria among 324 patients who underwent open heart surgery in 2022. Thirty of them were included in the study group using cell saver and the other 30 patients were included in the control group. Data were collected using demographic data form, perfusion data form and archival data (files, computer records). The Mann-Whitney U test and independent sample t-test were used to analyze quantitative independent data. In the analysis of qualitative independent data, chi-square test and Fischer test were used when chi-square test conditions were not met. SPSS 28.0 program was used in the analysis. RESULTS: The ages of the patients who participated in the study ranged between 60 and 65 years, with a total of 60 patients, 39 (65%) males and 21 (35%) females. The mean age of the patients was 62,3±1,48 years. When the age and gender distribution of the patients were analyzed, no significant (p>0.05) difference was found. The distribution of blood groups of the patients did not differ significantly (p>0.05). The rate of chronic diseases in the group with Cell Saver use was significantly (p0.05) difference between the groups according to the type of surgery performed.