Açık kalp cerrahisinde kullanılan kan ve kan-insülin kardioplejilerinin miyokard koruması üzerine olan etkilerinin moleküler düzeyde araştırılması
The molecular effects of blood and blood-insuline cardioplegia in open cardiac surgery on myocardial protection
  1. Tez No: 171602
  2. Yazar: MEHMET GÜZELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜDAİ ÇATALYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Açık Kalp Cerrahisinde Kullanılan Kan ve Kan-İnsulin Kardioplejilerinin Miyokard Koruması Üzerine Olan Etkilerinin Moleküler Düzeyde Araştırılması Dr. Mehmet GÜZELOĞLU Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, İnciraltı - İZMİR Amaç: Bu çalışmada miyokardın enerji metabolizmasına insülin ile bir etki yaratmanın sonucunda miyokard korunmasının ölçümünde önemli bir parametre olan moleküler düzeydeki farklılıklar araştırıldı. Bu amaçla tasarlanan prospektif, randomize çalışmamızda açık kalp cerrahisi uygulanan erişkin olgularda miyokard korunmasında kan ve kan-insülin kardioplejileri kullanılarak, iskemi/reperfüzyon dönemindeki akut infilamasyonda rol oynayan soluble adhezyon molekülleri olan PECAM-1 (soluble platelet - endothelial cell adhesion marker), ICAM-1 (soluble intercelluler adhesion molecules) ve VCAM-1 (soluble vascular adhesion molecules) düzeylerindeki değişiklikler ölçüldü. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada anabilim dalımızda Ekim 2004 ve Kasım 2005 arasında kardiopulmoner bypassla açık kalp ameliyatı yapılan toplam 186 erişkin olgu incelendi. Bunlardan çalışmaya katılmayı kabul eden ve uygun ölçütlere sahip olan toplam 36 olgu çalışmaya alındı. Bunlar grup 1: kan kardiopleji (n: 18) ve grup 2: kan - insülin kardiopleji (n: 18) olarak iki eşit gruba randomize edildi. Her olgudan kros klemp konmadan önce (Tl), reperfüzyon 1. dakikasında (T2) ve reperfüzyon otuzuncu dakikasında (T3) koroner sinüsten ve radial arterden kan örnekleri alındı. Alman bu örneklerden sİCAM-1, sVCAM-1, sPECAM-1 düzeyleri ayrıca kan laktat ve glukoz düzeyleri ölçüldü. Operasyon sonrası 1., 8. ve onaltıncı saatlerde serum kardiak enzim düzeyleri çalışıldı. Olguların operasyon sonrası dönemde mekanik ventilatöre bağlı kalış ile yoğun bakım ve hastanede kalış zamanlan kaydedildi. Bulgular: Her iki grupta sVCAM-1 düzeyinde radial arter bölgesinden alman kan örneklerinde Tl, T2 ve T3 zaman dilimleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ölçülmedi. Koroner sinüs bölgesinden alman kan örneklerinde ise Tl ile T3 ve T2 ile T3zaman dilimleri arasında artış yönünde istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlendi (P=0.000 ve P=0.003). Yine her iki grupta her iki bölgeden alman kan örneklerinde sPECAM-1 değeri bakıldığında ise T2 ile T3 zaman dilimleri arasında artış yönünde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p=0,000). Bu farklılıklar her iki grupta da benzerdi. sICAM-1 düzeyinde her iki grupta da bölgeler içinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Kan laktat düzeyleri, operasyon sonrası dönemde serum myoglobin ve CK-MB düzeyleri bakımından gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı bir fark ölçülmedi. Fakat kan insulin kardiyoplejisi grubunda 8. saat ve 16. saatlerde troponin değerleri kan kardiyopleji grubuna göre daha yüksek olarak izlendi (sırasıyla; P=0.003 ve P=0.032). Her iki grup arasında olguların operasyon sonrası dönemde respiratöre bağlı kalış süreleri, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri bakımdan istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Sonuç: Bu çalışmadan iki önemli sonuç elde edilmiştir. Öncelikle şimdiye dek yapılmış olan az sayıdaki çalışmanın aksine kan kardiyoplejisi uygulanan olgularda da sVCAM-1 ve sPECAM-1 düzeylerinde iskemi ve reperfüzyon dönemlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca bizim çalışmamızda, kan-insülin kardiyoplejisi ile yapılmış yalnızca klinik ve hemodinamik parametreler ile enzim ölçümlerine dayanan çalışmalardan farklı olarak, kan kardiyoplejisine insülin eklenmesiyle adhezyon moleküllerinde anlamlı bir iyileşmenin olmadığı gösterilmiştir. Sonuç olarak kan kardiyoplejisi ile kan insulin kardioplejinin açık kalp cerrahisinde myokardial korumanın sağlanması acısından birbirlerine üstünlüğü gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
ingilizce özet The Molecular Effects of Blood and Blood-Insuline Cardioplegia in Open Cardiac Surgery on Myocardial Protection Mehmet GUZELOGLU, MD. Dokuz Eylül University School of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery, Inciralti - IZMIR Aim: The aim of this study was to evaluate the myocardial protective effects of insulin on myocaridial energy metabolism by molecular changes. Patients who were candidates for open cardiac surgery, were randomized in to two groups, blood and blood-insulin cardioplegia for myocardial protection. Changes in soluble adhesion molecules, PECAM-1 (soluble platelet cell adhesion marker), ICAM-1 (soluble intracellular adhesion molecules) and VCAM-1, which act on acute inflammation in ischemia/reperfusion were assessed. Materials and Methods: Between Oktober 2004 and November 2005, 186 patients who were performed open cardiac surgery with cardiopulmonary bypass were included in the study. 36 patients were available for further analysis after informed consent and exclusion criteria. Patients were randomized in to two groups; Group 1: blood cardioplegia (n:18) and Group 2: blood-insuline cardioplegia (n:18). Before aortic cross clamping (Tl), 1st minute of reperfusion (T2) and 30th minute of reperfusion (T3) blood samples were obtained from coronary sinus and radial artery. These blood samples were analyzed for sICAM-1, sVCAM- 1, sPECAM-1, lactate and glucose. Cardiac enzyme analyses were done on postoperative 1, 8 and 16th hours. Duration of postoperative mechanical ventilation, discharge time from intensive care unit and hospital were recorded. Results: In both groups there was no statistical difference according to radial blood samples for sVCAM-1 which were obtained in Tl, T2, and T3 times. Conversely, we obtained a statistically significant difference according to coronary sinus blood samples between Tl - T3 and T2 - T3 (P=0.000 and P=0.003, respectively). In both groups there were statistically significant difference according to the sPECAM-1 values between T2 and T3 times in both radial and coronary sinus blood samples (p=0,000); however, no statisticaldifference was observed between groups. No significant difference for sICAM-1 values between groups and blood sample sites were observed. Values of peroperatory blood lactate, postoperative serum myoglobine and CK-MB were identical between groups. Only difference was observed serum troponine values which were obtained in postoperative 8th and 16th hours; values were higher in blood-insuline cardioplegia group (P=0.003 and P=0.032, respectively). No differences were observed between groups according to the duration of postoperative mechanical ventilation, discharge time from intensive care unit and hospital were recorded. Conclusion: We obtained two important results from this study. In contrast to several few studies on this subject, we obtained statistically significant difference according to the sVCAM-1 and sPECAM-1 values in patients who received blood cardioplegia. In our study we did not demonstrate a significant difference in adhesion molecules by addition of insulin to blood cardioplegia. We demonstrate no difference between blood and blood-insuline cardioplegia according to the myocardial protection in patients having open cardiac surgery.