Pre-service science teachers' experiences of computer simulation and virtual reality application describing atoms and molecules and their combined effects onrepresentational competence skills
Fen bilgisi öğretmen adaylarının atom ve molekülleri tanımlayan bilgisayar simülasyonu ve sanal gerçeklik uygulaması kullanım deneyimleri ve bunların gösterim yeterlilik becerileri üzerindeki birleşik etkileri
  1. Tez No: 880622
  2. Yazar: ÖZNUR ERKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL AKAYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu nitel vaka çalışmasında, bilgisayar simülasyonları ve sanal gerçeklik uygulamalarının fen bilgisi öğretmen adaylarının gösterim yeterlilik becerileri üzerindeki birleşik etkilerini araştırılmıştır. Bu amaçla birbirini takip eden üç oturumdan oluşan bir çalıştay tasarlanmıştır. Aşağıdaki sorular çalışmaya yön vermiştir: (1) Bilgisayar simülasyonlarını kullanmanın fen bilgisi öğretmen adaylarının gösterim yeterlilik becerileri üzerindeki etkileri nelerdir? (2) Bilgisayar simülasyonları ve sanal gerçeklik uygulamalarının kullanılmasının fen bilgisi öğretmen adaylarının gösterim yeterlilik becerileri üzerindeki birleşik etkileri nelerdir? (3) Fen bilgisi öğretmen adaylarının atom ve moleküllerini tanımlayan bilgisayar simülasyonunu kullanım deneyimleri nelerdir? (4) Fen bilgisi öğretmen adaylarının atom ve moleküllerini tanımlayan sanal gerçeklik uygulamalarını kullanım deneyimleri nelerdir? Araştırmada Kozma ve Russell (2005) tarafından gösterim yeterlilik becerileri olarak belirlenen beceriler kümesinden yararlanılmış ve örneklem Türkiye'deki beş üçüncü ve beş dördüncü sınıf fen bilgisi öğretmeni adayından oluşmuştur. Bu çalışmada ön test, son test ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler kullanılmış olup, verilerin analizinde tematik analiz uygulanmıştır. Bilgisayar simülasyonları ve sanal gerçeklik uygulamalarının güçlü ve zayıf yönleri açığa çıkmıştır. Bulgular, gösterim yeterlilik becerilerinin bilgisayar simülasyonları ve sanal gerçeklik uygulamaları ile birinci seviyeden beşinci seviyeye kadar geliştirilebileceğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study investigated the combined effects of computer simulations and virtual reality applications on pre-service science teachers' representational competence skills. A workshop which consisted of three consecutive sessions was designed to investigate the purpose of the study. The following questions guided the study: (1) What are the effects of using computer simulations on pre-service science teachers' representational competence skills? (2) What are the combined effects of using computer simulations and virtual reality applications on pre-service science teachers' representational competence skills? (3) What are the experiences of pre-service science teachers using computer simulation in describing atoms and molecules? (4) What are the experiences of pre-service science teachers using virtual reality applications in describing atoms and molecules? The study utilized the set of skills determined by Kozma & Russell (2005) as representational competence skills and sample included five third year and five fourth year pre-service science teachers in Turkey. Pre-tests, post-tests, and semi-structured interviews were used as data collection instruments, and thematic analysis was applied to analyze data. Strengths and weaknesses of computer simulations and virtual reality applications were revealed in this study. The findings highlighted that representational competence skills could be improved from first level to fifth level by both technological tools: computer simulations and virtual reality applications.