Kronik ruhsal bozukluğu olan bireylerin ailelerinde bakım yükü, benlik saygısı ve mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between care burden, self-esteem and mental well-being levels in families of individuals with chronic mental disorders
  1. Tez No: 880654
  2. Yazar: ZEHRA ÇALKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE GÜNAY MOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma kronik ruhsal bozukluğu olan bireylerin ailelerinde bakım yükü, benlik saygısı ve mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel türde yapıldı. Çalışma, Konya il merkezinde bulunan NEÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Psikiyatri polikliniğine başvurmuş hasta yakınlarından, gelişigüzel örneklem yöntemi ile seçilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 226 bireyle yürütüldü. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ)”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ)”ve“Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ)”kullanılarak yüz yüze ve anket yöntemiyle toplandı. Verilerin analizinde T testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi kullanıldı. Anlamlı farklılıkları belirlemek için post-hoc Tukey testi ileri analizi ve ölçekler arası ilişki durumunun sınanması için Pearson Korelasyon testi yapıldı. Kullanılan ölçeklerin güvenilirliği Cronbach Alfa Güvenilirlik Katsayısı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and relationship-seeking and cross-sectional way to examine the relationship between care burden, self-esteem and mental well-being levels in the families of individuals with chronic mental disorders. It was conducted with 226 individuals who were selected by random sampling method from the relatives of patients who applied to the Psychiatry Outpatient Clinic of NEU Meram Medical Faculty Hospital, located in the city centre of Konya, and who had agreed to participate in the study. Data were collected face-to-face and by survey method using the“Personal Information Form”,“Caregiver Burden Scale (CBS)”,“Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES)”and“ Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale (MWBS)”. T test and one-way analysis of variance (ANOVA) test were used to analyse the data. Post-hoc Tukey test was used for further analysis to determine significant differences, and Pearson Correlation test was used to test the relationship between scales. The reliability of the used scales was analysed with Cronbach's Alpha Reliability Coefficient.