College students' plausibility perceptions about global climate change
Üniversite öğrencilerinin küresel iklim değişikliğine yönelik akla yatkınlık algıları
  1. Tez No: 880655
  2. Yazar: GİZEM ÖZYAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE DEFNE CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinin küresel iklim değişikliğine (GCC) ilişkin akla yatkınlık algılarını araştırmaktır. Çalışmanın örneklemi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki özel bir üniversiteden 62 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma sorularını incelemek için üç araç kullanılmıştır. İlk olarak, katılımcılar için demografik bilgi formu ve inandırıcılık algısı ölçeği (PPM) kullanılmıştır. PPM ölçeği, Aşırı Hava Durumu (EW) Model Kanıt İlişki (MEL) diyagramından önce ve sonra kullanılmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin akla yatkınlık algılarının MEL diyagramından sonra istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde değiştiğini göstermiştir. İkinci olarak, EW MEL aktivitesinde öğrencilerden iki farklı modeli değerlendirmeleri istenmiş ve sonuçlar daha fazla öğrencinin Model A'yı (bilimsel açıklama) Model B'den (alternatif açıklama) daha makul bulduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, Model B de birçok öğrenci tarafından akla yaktın bulunmuştur. Son olarak, EW MEL diyagramlarının sonuçları, katılımcıların Model A için Model B'den daha fazla doğru kanıt-model ilişkisi kurabildiğini göstermiştir. Öğrencilerin alternatif açıklamaları EW MEL diyagramı için çoğunlukla hatalı bulunmuştur. Sonuçlar, öğrencilerin insan faaliyetlerinin mevcut GCC üzerinde önemli bir etkisi olduğunun farkında olduklarını, ancak yine de GCC ve aşırı hava olayları ve bunların arkasındaki bilimsel nedenler hakkında kavram yanılgılarına sahip olduklarını göstermiştir. Bu çalışma, son yıllarda aşırı hava olaylarının önemli ölçüde artması nedeniyle güncellenmiş bir Akla Yatkınlık Algı Ölçümü (PPM) ölçeği ve güncel bir aşırı hava olayları MEL diyagramı kullanarak literatüre katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda üniversite öğrencilerinin GCC ve EW olaylarını anlama konusunda eksiklikleri olduğunu göstermektedir. Eleştirel değerlendirme, öğrencilerin kanıta dayalı karar verme uygulamalarına katılımını ve anlayışını geliştirmek için yükseköğretim programlarında açıkça öğretilebilecek bilimsel bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
Human-induced climate change is causing an increase in extreme weather events due to its profound effect on the Earth's atmospheric balance. The main purpose of the current study was to investigate whether college students' plausibility perceptions on global climate change (GCC) increased after participating in a scaffolding activity. The study sample consisted of 62 students from a private research university in the United States. Three instruments were used to investigate the research questions. First, the demographic information form for the participants' and Plausibility Perception Measure (PPM) scale were used. PPM scale was implemented before and after the Extreme Weather (EW) Model Evidence Link (MEL) activity, an instructional scaffold that aims to promote students' critical evaluation practices. The results showed that students' plausibility perceptions changed statistically significantly after the MEL activity. Secondly, in the EW MEL activity, students were asked to evaluate two different models and the results showed that more students found Model A (scientific explanation) more plausible than Model B (alternative explanation). However, Model B was also found plausible by many students. Finally, the results of the EW MEL diagrams showed that there were more correct evidence-model links for Model A than for Model B. Students' alternative explanations were mostly found to be in the erroneous evaluation category for the EW MEL diagram. The results showed that students were aware that human activities have a major impact on current GCC, but they still have misconceptions about GCC and its link to EW events. This study contributes to the literature by using an updated PPM scale and a current EW MEL diagram, as EW events have increased significantly in recent years. This study also shows that college students have a lack of understanding of GCC and EW events. Critical evaluation is a scientific practice that could be explicitly taught in higher education programs to improve students' engagement and understanding of evidence-based decision-making practices.