Ciddi serbest zaman aktivitesi kapsamında drama temelli atölyelerin bilişsel yeniden yapılandırma, öz-yeterlik, iyi oluşa etkisi
The eeffect of drama-based leisure makerspaces on cognitive restructuring, self-efficacy and well-being within the scope of serious leisure time activities
- Tez No: 880656
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNİL NUR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sanayi toplumu biteviye işlere yönelik meşguliyetler içerirken, bilgi çağıyla beliren sanayi sonrası toplumda iş yapış yaklaşımları yenilikçilik ve yaratıcılık gerektirmektedir. Biteviye işlerle uğraşan insanların gereksinimine göre rekreasyon eğlenmek, dinlenmek, kafa dağıtmak faydaları yoluyla iyi hissettirirken, yenilik ve yaratıcılık gerektiren işlerle ilgilenenler için rekreasyon ilave farklı faydalar vaat etmelidir. Bu tezde bireylerin öz kaynaklarının gelişimini desteklemeyi amaçlayan bir rekreatif ürün önerilmiş ve sınanmıştır. Katılımcıların bireysel özlerini güçlendirmeyi amaçlayan ve Öz-Gür-leşim Atölyeleri olarak adlandırılan bu ürün, drama temelli aktiviteler yoluyla bilişsel yeniden yapılandırma, öz yeterlik ve iyi oluşu destekleme amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Whereas the industrial society was characterized by a preoccupation with menial tasks, in the post-industrial society characterized by the information age, approaches to work require innovation and creativity. For people engaged in mundane tasks, recreation should provide a sense of well-being through the benefits of fun, relaxation and distraction, while for those engaged in tasks that require innovation and creativity, recreation should promise additional benefits. In this thesis, a recreational product that aims to support the development of individuals' self-resources is proposed and tested. This product, called Leisure Makerspace, aims to strengthen the individual selves of the participants and to support cognitive restructuring, self-efficacy and well-being through drama-based activities.