İlkokul öğrencilerinin matematiksel problem kurmaları için alternatif bir eğitim tasarımı: Sınıf öğretmeninin çocuk edebiyatı aracılığıyla problem kurma durumları tasarlaması
An alternative educational design for primary school students to pose mathematical problems: Clasroom teacher's design of problem situations through chidren's literature
  1. Tez No: 880675
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖYKÜ DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KARTAL, PROF. DR. ÇİĞDEM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada çocuk edebiyatı aracılığıyla matematiksel problem durumları tasarlanarak bu problem durumları yoluyla ilkokul öğrencilerinin matematiksel problemler kurması ve öğrencilerin kurdukları problemlerin çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma, eğitimsel tasarım araştırması desenine göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmada matematiksel problem durumları 12 resimli çocuk kitabı aracılığıyla tasarlanmıştır. Bu problem durumları tasarlanırken matematik dersi sayılar ve işlemler öğrenme alanındaki problem çözmeyle ilgili kazanımlar göz önünde bulundurulmuştur. Problem durumları yapılandırılmış, yarı yapılandırılmış ve serbest olmak üzere üç grupta düzenlenmiştir. Her problem durumuna uygun yönergeler hazırlanmıştır. Buna göre yapılandırılmış problem durumu için“resme ve metne uygun”problem kurma; yarı yapılandırılmış problem durumu için“yanlış veriyi bulma ve soruyu yeniden ifade etme”şeklinde problem kurma ve serbest problem durumu için“çözümü kolay ve/veya zor, bağlama dayalı ve istenen sayı kadar”problem kurma yönergeleri verilmiştir. Tasarlanan problem durumları aracılığıyla ilkokul 2-3-4. sınıf öğrencileri matematiksel problemler kurmuştur. Öğrencilerin kurdukları problemler çözülebilirlik ve çocuk kitabıyla bağlantılı olup olmaması bakımından değerlendirilmiştir. Öğrencilerin kurdukları problemler incelendiğinde; bu problemlerin büyük çoğunluğunun çözülebilir ve eserin öykü unsurlarını barındıran matematiksel problemler olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar, çocuk edebiyatı aracılığıyla tasarlanan problem durumlarındaki bağlamın öğrencilerin ilgisini çektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to design mathematical problem situations from children's literature, to have primary school students construct mathematical problems from these problem situations, and to evaluate the problems that are constructed by the pupils. The research was conducted according to the educational design research model. In the research, mathematical problem situations were designed through 12 illustrated children's books. Designing of the problem situations, the learning outcomes related to problem solving in the learning domain of numbers and operations in the mathematics curriculum were considered. The problem situations were organized in three groups: Structured, semi-structured and free (unstructered/independent/open). Instructions were prepared for each problem situation. Accordingly, for the structured problem situation, instructions were given for problem posing“according to the picture and according to the text”; for the semi-structured problem situation, instructions were given for problem posing“finding the wrong data and rephrasing the question”; and for the free problem situation, instructions were given for problem posing“easy or difficult to solve, contextualized, and as many as desired”. Primary school 2-3-4th grade pupils posed mathematical problems from designed problem situations. The problems posed by the pupils were evaluated in terms of being solvable and being related to the children's picture book. When the problems constructed by the pupils were analyzed, it was seen that the majority of these problems were solvable and that the problems included story elements of the work. These results show that the context in problem situations designed from children's literature interests pupils