Farklı kıdemdeki sınıf öğretmenlerinin mezun olduğu lisans programı hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examination of the opinions of classroom teachers with different seniorities on their undergraduate program
- Tez No: 880674
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı; farklı kıdeme sahip sınıf öğretmenlerinin mezun oldukları lisans programı hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırma nitel bir araştırma olup olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenmiştir. Buna göre çalışma grubu en fazla 10 yıl kıdeme sahip, orta ve alt sosyo-ekonomik düzey bölgelerde bulunan,bir kısmı köy okulu ve birleştirilmiş sınırlı köy okulu olmak üzere, devlet okullarında çalışan 12 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile toplanmış olup elde edilen verilere betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; lisans programının amacının donanımlı öğretmen yetiştirmek olduğu; alan ve genel kültür derslerinin içeriklerinin yeterli olduğu, meslek bilgisi derslerinin ise geliştirilmesinin gerektiği ve üniversiteler ile staj okulları arasındaki ilişkinin yetersiz olduğu bulguları ortaya çıkmıştır. Öğretim elemanlarının donanımlı ve teknolojiyi kullanma açısından yeterli oldukları fakat yöntem teknik, iletişim ve rehberlik konularında geliştirilmesi gerektiği ve sınıf öğretmenliği tecrübelerinin olmadığı; ölçme değerlendirme sürecinde klasik ölçme araçlarını kullandıkları, sürece ilişkin dönüt sağlanması, tam ve doğru ölçme konularında yetersiz oldukları gibi görüşler bulgulanmıştır. Çalışmada; lisans programının çocuğa karşı duyarlılığı kazandıracak nitelikte olması, sınıf yönetiminde uygulamaya ağırlık verilmesi,uygulama sınavlarının tercih edilmesi;öğretim elemanlarının öğretmenlik mesleğinde deneyimli olanlar arasından seçilmesi gibi bazı öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of teachers with different levels of seniority about the undergraduate courses they have completed. The study takes a qualitative approach and uses a phenomenological design. The study group for the research was determined using criterion sampling. The study group consists of 12 teachers with a maximum of 10 years of experience working in public schools including village schools and multi-grade village schools, in middle and low socio-economic regions. Data were collected through a semi-structured interview form and analyzed using descriptive analysis.The results show that the program aims to produce well-trained teachers. However, while the courses on subject knowledge and general culture are considered sufficient, the courses on pedagogical content are in need of improvement. The universities and internship schools are inadequate. Teachers have mastered the technology but need to improve their the teaching methods, techniques, communication, and guidance. They also lack teaching experience in primary schools. Moreover, traditional measurement tools are used in assessment, but feedback and accurate measurements are insufficient. he study suggests that the undergraduate program should be designed to instill sensitivity towards children, emphasize practical application in classroom management, prefer practical exams, and select instructors from among those with teaching experience.