Ortez protez alanındaki sağlık profesyonellerinin kanıta dayalı ortez protez uygulamalarına bakışının araştırılması
Investigation of the views of health professionals in the field of orthotics prosthetics on evidence-based orthotics prosthetics practices
  1. Tez No: 880721
  2. Yazar: ALİCAN AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM BOZTAŞ ELVERİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanıta dayalı uygulama, klinikte karar verme sürecinde hastanın bakımını doğru bir şekilde alınmasını ve sonuçlanmasını sağlayan önemli bir yaklaşımdır. Çalışmamız, Türkiye'de ortez protez alanındaki sağlık profesyonellerinin kanıta dayalı ortez protez uygulamalarına bakışının araştırılması amacıyla Türkiye'de hastane, klinik ve akademik birimlerde en az 6 aydır görev yapan gönüllü 134 (59 kadın, 75 erkek) katılımcıyla Aralık 2023 – Mayıs 2024 tarihleri arasında yapıldı. Araştırmada veri toplama araçları olarak; demografik bilgi formu, Sağlık Bilimleri Kanıta Dayalı Uygulama Anketi ve Bilgi Okuryazarlığı Özyeterlik Ölçeği kullanıldı. Veriler SPSS 26.0 paket programıyla analiz edildi.
Özet (Çeviri)
In the clinical decision-making process, evidence-based practice is a crucial strategy for guaranteeing that the patient's care is administered and finished appropriately. Between December 2023 and May 2024, we recruited 134 volunteers (59 women and 75 men) who had been employed for at least six months in Turkish hospitals, clinics, and academic institutions. The purpose of the study was to find out what the Turkish orthotic prosthesis community thought about the use of evidence-based practices. The Health Sciences Evidence-Based Practice Questionnaire, The İnformation Literacy Self-Efficacy Scale, and the Demographic İnformation Form were utilized as data collection techniques in the study. The SPSS 26.0 package was used to examine the data.