Aşırı pretermlerde Prematüre Retinopatisinin (ROP) uzun dönem işitme kaybı ve nörogelişim ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evolution of the relationship between long-term hearing loss and neurodevelopment in extremely preterm infants with retinopathy of prematurity (ROP)
- Tez No: 880726
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKE MUNGAN AKIN, DOÇ. DR. FUNDA YAVANOĞLU ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Prematüre retinopatisi (ROP) oluşturan nedenlerin gözün embriyolojik dokusuyla yakınlığından dolayı aynı etkenlerin beyinde de hasar yapacağı ve bu nedenle nörogelişimsel bozukluğa neden olacağı düşünülmüştür. Bunun yanı sıra ROP olan bebeklerde etkilenen görmenin nörogelişimsel bir geriliğe yol açabileceği tahmin edilmiştir. Fakat çalışmalar bu ilişki konusunda çelişkili sonuçlar ortaya koymuştur. Bizim çalışmamızın amacı aşırı preterm bebeklerde prematüre retinopatisinin ileri dönem işitme ve nörogelişim düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif, gözlemsel ve kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Yenidoğan Yoğun bakım Ünitesine 1 Ocak 2016-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında doğum haftası 28 hafta ve altı olan bebekler geriye dönük hastanenin elektronik veri kayıt sisteminden tarandı. Konjenital anomalisi, doğumsal metabolik hastalığı, TORCH enfeksiyonu, ileri evre kraniyal kanama varlığı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya alınma kriterlerini taşıyan hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, aldığı tedaviler ve en son yapılan nörogelişim düzeyini değerlendiren testler ve işitme testleri sonuçlarına ilişkin veriler kaydedildi. Hastalar ROP derecelerine göre ileri evre ROP (Evre 2 ve üstü) ve erken evre ROP (Evre 1 ROP olmak üzere iki gruba ayrıldı ve 1,3 ve 7 yaştaki nörogelişim testleri ve işitme testleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 47 hasta dahil edildi. Bebeklerin %40.4 (19) kadın cinsiyet, %59.6 (28) erkek cinsiyet idi. Yirmidört hastada (%51.1) evre 1 ROP, 18 hasta (%38.3) evre 2 ROP, 5 (%10.6) hastaya da evre 3 ROP tanısı vardı. Evre 4 ve üstü ROP tanısı alan hasta yoktu. Hastaların doğum haftası benzer olup erken evre ROP grubunda 26±1,4 hafta ve geç evre ROP grubunda 26±1,1 hafta bulundu (p>0.05). Hastaların ortalama doğum ağırlığı erken evre ROP ve geç evre ROP grubunda sırasıyla 916±228,2 gram ve 736±151,4 gram olarak bulundu (p>0.05). Hastaların çalışmaya alındıkları ortalama yaş erken evre ROP grubunda 48±28,4 ay ve geç evre ROP grubunda 49±24,5 ay görüldü (p>0,05). Bebeklerin yoğun bakımda yatış süresi erken evre ROP grubunda ortalama 91±30,3 gün iken geç evre ROP'ta ise 122±47 gün bulundu (p0.05). İleri evre ROP olan sadece bir hastada işitme kaybı saptandı. Gruplar arası işitme kaybında anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç: Aşırı preterm bebeklerde prematüre retinopatisi ile ileri dönem işitme ve nörogelişim arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Bulgularımızın desteklenmesi için daha fazla hasta sayısı olan çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Due to the closeness of the causes of retinopathy of prematurity (ROP) to the embryological tissue of the eye, it was proposed that the same factors would also damage the brain and therefore cause neurodevelopmental disorders. In addition, it was estimated that the affected vision in babies with ROP could lead to neurodevelopmental disorders. However, studies have shown conflicting results regarding this relationship. The purpose of our study was to evaluate the relationship between retinopathy of prematurity and later-term hearing and neurodevelopment levels in extremely preterm babies. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective, observational, and cross-sectional study. Infants born at 28 weeks gestation or less who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of Ümraniye Training and Research Hospital of Health Sciences University between January 1, 2016, and May 1, 2023, were retrospectively screened using the hospital's electronic data recording system. Patients with congenital anomalies, congenital metabolic diseases, TORCH infections, or advanced-stage cranial hemorrhage were excluded from the study. Data on demographic characteristics, comorbidities, treatments received, and the most recent neurodevelopmental assessment tests were recorded for patients who met the inclusion criteria. The patients were divided into two groups according to their ROP stages: advanced stage ROP and early stage ROP. Their hearing and neurodevelopment were assessed at ages 1, 3, and 7 years. Results: A total of 47 patients were included in the study. Of these, 40.4% (19) of the babies were female, and 59.6% (28) were male. Twenty-four patients (51.1%) were diagnosed with stage 1 ROP, 18 patients (38.3%) with stage 2 ROP, and 5 patients (10.6%) with stage 3 ROP. No patients were diagnosed with stage 4 or higher ROP. The birth weeks of the patients were similar, with an average of 26±1.4 weeks in the early-stage ROP group and 26±1.1 weeks in the late-stage ROP group (p>0.05). The average birth weight of the patients was 916±228.2 grams in the early-stage ROP group and 736±151.4 grams in the late-stage ROP group, respectively (p>0.05). The average age at which the patients were included in the study was 48±28.4 months in the early-stage ROP group and 49±24.5 months in the late-stage ROP group (p>0.05). The average length of stay of babies in the intensive care unit was 91±30.3 days in the early-stage ROP group, while it was 122±47 days in the late-stage ROP group (p0.05). Hearing loss was detected in only one patient with advanced-stage ROP. No significant difference in hearing loss was detected between the groups. Conclusion: No significant difference was found between retinopathy of prematurity and long-term hearing and neurodevelopmental outcomes in extremely preterm infants. More extensive studies are needed to support our findings.