Tip 2 diabetes mellitus tanısı olan hastalardatrigliserid glukoz indeksinin glisemik kontrol ile ilişkisi
The relationship between triglyceride glucose index and glycemic control in patients with Type 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 880725
  2. Yazar: OĞUZCAN CULLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN HACIOĞLU, DR. HASAN ZERDALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus, relatif ya da mutlak insülin eksikliği veya periferik dokulardaki insülin etkisine karşı gelişmiş olan 'insülin direnci' nedeniyle ortaya çıkan, pek çok organı etkileyerek multisistemik tutuluma neden olan hiperglisemi ile karakterize kronik ve geniş spektrumlu bir metabolizma bozukluğudur. Trigliserid/Glukoz indeksi son dönemlerde yapılan çalışmalarda insülin direncinin gösterilmesinde kullanılan basit, maliyeti düşük, güvenilir, ucuz ve etkin bir yöntemdir. Çalışmamızda tip 2 diyabetes mellitus (T2DM) hastalarında trigliserid glukoz indeksinin glisemik kontrol üzerindeki ilişkisini analiz etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli retrospektif, kesitsel bir çalışmadır. Çalışma örneklemini İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği ve İç Hastalıkları Polikliniklerine 01.12.2021-01.12.2023 tarihleri arasında iki yıllık süreçte başvurmuş 18-65 yaş aralığındaki T2DM'li hastalardan seçilmiştir. Çalışmamızda hastaların bilgileri ve tetkik sonuçları hastane sistemindeki verileri kullanılarak kaydedilmiştir. Hastaların adı, soyadı, cinsiyeti, yaşı, boyu, kilosu, VKİ, bel çevresi, hemogram, biyokimya (açlık kan şekeri, HbA1c, üre, kreatinin, ALT, AST, trigliserid, HDL, LDL, total kolesterol) ve trigliserid/glukoz indeks değerleri kaydedilmiştir. Glisemik kontrol grupları; glisemik kontrolü iyi (HbA1c0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus is a chronic and broad-spectrum metabolic disorder characterized by hyperglycemia, which arises due to 'insulin resistance' developed against the action of insulin in peripheral tissues or due to relative or absolute insulin deficiency, affecting many organs and causing multisystem involvement. The Triglyceride/Glucose index is a simple, low-cost, reliable, inexpensive, and effective method that has been used in recent studies to demonstrate insulin resistance. In our study, we aimed to analyze the relationship between the triglyceride glucose index and glycemic control in patients with type 2 diabetes mellitus (T2DM). Materials and Metods: Our study is a single-center, retrospective, cross-sectional study. The study sample was selected from patients with T2DM aged between 18 and 65 who applied to the Family Medicine and Internal Medicine Clinics of Istanbul Training and Research Hospital during a two-year period from 12/01/2021 to 12/01/2023. In our study, the patients' information and test results were recorded using data from the hospital system. The patients' first name, last name, gender, age, height, weight, BMI, waist circumference, hemogram, biochemistry (fasting blood sugar, HbA1c, urea, creatinine, ALT, AST, triglycerides, HDL, LDL, total cholesterol), and triglyceride/glucose index values were recorded. The glycemic control groups were divided into two groups: good glycemic control (HbA1c0.05).