Tip 2 diyabet hastalarının glisemik kontrol durumu ile yeme tutum durumu ilişkisi
The relationship between glycemic control status and eating attitude status of Type 2 diabetic patients
- Tez No: 880729
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK, DR. MUHAMMED DIHYE AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET AMAÇ: Yaptığımız bu çalışmada tip 2 DM hastalarında glisemik kontrol du-rumu ile yeme tutum durumu ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız, kesitsel türde bir anket çalışması olarak 03.05.2024 ile 03.07.2024 tarihleri arasında İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Has-tanesi Aile Hekimliği Kliniği Kronik Hastalık Polikliniği'ne başvuran 18 yaş üzeri ve çalışmayı kabul eden tip 2 diyabet tanılı 148 hasta arasında tek merkezli olarak yapıl-mıştır. Toplamda 10 sorudan oluşan anketimizde, katılımcıların sosyodemografik özellikleri değerlendirildi. Hastaları yeme bozukluğu açısından değerlendirmek ve glisemik durum, sosyodemografik özellikler ile ilişkisini saptamak amacıyla Yeme Tutum Testi-26(YTT-26) ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analiz-lerinde SPSS 28.0 programı kullanıldı ve p0,05). Yeme tutum bozukluğu olan grupta aktif çalışanların oranı yeme tutum bozukluğu olmayan gruptan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur(p0.05). Yeme tutum bozukluğu olan grupta kronik hastalığı olanların oranı ve düzenli ilaç kullanım durumu yeme tutum bozukluğu olmayan gruptan anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: In this study, we aimed to evaluate the relationship between glycemic control status and eating attitude status in type 2 DM patients. MATERIAL and METHOD: Our study was conducted as a cross-sectional survey study between 03.05.2024 and 03.07.2024 as a single-center study among 148 patients with type 2 diabetes who were over 18 years of age and who accepted the study and who applied to Istanbul Haseki Training and Research Hospital Family Medicine Clinic Chronic Disease Outpatient Clinic. In our questionnaire consisting of 10 questions in total, sociodemographic characteristics of the participants were evalu-ated. The Eating Attitude Test-26 (EAT-26) scale was used to evaluate the patients in terms of eating disorders and to determine the relationship with glycemic status and sociodemographic characteristics. SPSS 28.0 program was used to analyze the data obtained from the study and p0.05). The rate of active employees in the group with eating attitude disorder was found to be significantly higher than the group without eating attitude disorder (p0.05). The proportion of those with chronic diseases and regular me-dication use in the group with eating attitude disorder was found to be significantly lower than the group without eating attitude disorder (p0.05).