Keratokonus hastalarında eş zamanlı fotorefraktif keratektomi ve korneal kollajen çapraz bağlama sonuçlarımız
The result of simultaneous photorefractive keratectomy and corneal collagen cross-linking in keratoconus patients
- Tez No: 466842
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Keratokonus tanılı hastalarda eşzamanlı Fotorefraktif Keratektomi (PRK) ve Korneal Çapraz Bağlama (KÇB)'nin korneal stabilite ve fonksiyonel görme üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Göz Kliniği'nde Şubat-Haziran 2016 tarihleri arasında topografik olarak keratokonus tanısı almış, ortalama yaşları 21,76 ± 2,93 (min. 19-max 29) olan 21 hastanın 26 gözü dâhil edilmiştir. Tüm hastalara eş zamanlı PRK ve KÇB uygulanmıştır. Maksimum (Kmax), minimum (Kmin) ve simüle (simK) keratometri değerleri Orbscan II (Bausch & Lomb, Orbtek Inc., Salt Lake City, UT) cihazı ile ölçüldü. Refraksiyon ölçümleri ise oto refraktometre cihazı ile (Nidek ARK-530A®; Aichi, Japonya) alındı. Hastaların preoperatif, 1. ve 3. ay takibinde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve düzeltilmemiş görme keskinliği kontrol edildi. Detaylı ön ve arka segment muayenesi yapıldı. Perioperatif ve postoperatif dönemde görülen komplikasyonlar not edildi. Eş zamanlı PRK ve KÇB tedavisinin etkinliği, görme keskinliği, refraksiyon, keratometrik ölçümler, gözyaşı ve topografik parametrelerdeki değişikliklerin analizi yapıldı. Bulgular: Topografik olarak kesin tanı almış 9'u erkek (%42,9), 12 (%57,1)'si kadın olmak üzere 21 hastanın 26 keratokonuslu gözü dâhil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 21,76 ± 2,93 (en düşük 19, en yüksek 29) yıl olarak bulunmuştur. Preoperatif dönemde düzeltilmemiş görme keskinliği 0,27, EİDGK ise 0,68 olarak hesaplanmıştır. Postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate impact of simultaneous photorefractive keratectomy (PRK) and corneal cross-linking (CXL) on corneal stability and improving functional vision effects in keratoconus patients. Material and Method: The study included 26 eyes of 21 patients with a mean age of 21,76 ± 2,93 (min 19-max 29) who are diagnosed with keratoconus topographically in Yuzuncu Yıl University Faculty of Medicine Dursun Odabaş Medical Center Eye Clinic between February and June 2016. All patients underwent PRK and simultaneous CXL. Maximum (Kmax), minimum (Kmin) and simulated (simK) keratometry measured by Orbscan II (Bausch & Lomb, Orbtek Inc., Salt Lake City, UT). We calculated the refracton using an auto refractometer (Nidek ARK-530A®; Aichi, Japan). Best Corrected (BCVA) and Uncorrected Visual Acuity (UCVA) were measured preoperatively and at 1 to 3 months. Anterior and posterior segment examination is performed in detail. Perioperative and postoperative complications were noted. Efficiacy of simultaneous PRK and CXL on visual acuity, refraction, keratometry, eye tears parameters and topographic results were analyzed. Results: 26 keratoconic eyes of 21 patients that consist of 9 (%42,9) men and 12 (%57,1) women is included among the patients were diagnosed with topographically. The average age of patients was found 21,76 ± 2.93 (the youngest 19, the oldest 29). UCVA was 0.27, BCVA was determined 0,68 in preoperatively.