Yeni kolorektal kanser tanısı alan hastaların fiziksel aktivite ve antibiyotik kullanım durumunun kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of physical activity and antibiotic use status of patients newly diagnosed with colorectal cancer with the control group
  1. Tez No: 880731
  2. Yazar: ABDULLAH ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA PEKGÖR, DR. ÖNDER BAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kolorektal kanser tanısı almış bireylerin fiziksel aktivitelerinin ve antibiyotik kullanım durumlarının kontrol grubundaki bireyler ile karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çalışma, Eylül 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Onkoloji Polikliniğine başvuran, yeni tanı konulmuş kolorektal kanserli hastalar (n=105) ve vaka grubunu oluşturan bireylere yaş ve cinsiyet açısından benzer olan ve Konya Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran kontrol grubu (n=214) olmak üzere toplam 319 katılımcı ile tamamlandı. Tüm katılımcılara sosyodemografik özellikler ve antibiyotik kullanımını içeren 12 soruluk anket formu, 9 maddeden oluşan Fiziksel Aktivite Ölçeği-2 ve 19 sorudan oluşan Antibiyotik Kullanım Ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 versiyonu kullanılarak yapıldı. Bulgular: Kolorektal kanser hastalarının yaş ortalaması (min-max) 62,2 (29-87) yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması (min-max) 61,6 yıl (29-88) saptandı. Kolorektal kanser hastalarının fiziksel aktivite puan ortancası 2667 (2297-3202), kontrol grubunun puan ortancası 2616 (2283-3156) tespit edildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to determine the factors that are relevant or related to the development of colorectal cancer by comparing the physical activities and antibiotic use of individuals diagnosed with colorectal cancer with individuals in the control group. Materials and methods: This study was completed with a total of 319 participants, including newly diagnosed patients with confirmed colorectal cancer (n=105) who applied to Konya City Hospital Oncology Polyclinic between September 2023 and February 2024, and a control group (n=214) who were similar in age and gender to the individuals constituting the case group and applied to Konya City Hospital Family Medicine Polyclinic. A 12-question questionnaire form including sociodemographic characteristics and antibiotic use, the Physical Activity Scale-2 consisting of 9 items, and the Antibiotic Use Scale consisting of 19 questions were applied to all participants. Statistical analyses were performed using SPSS version 22.0. Results: The average age (min-max) of colorectal cancer patients is 62.4 (29-87) years, the average age (min-max) of the control group is 61.6 years (29-88) detected. The median physical activity score of colorectal cancer patients was 2667 (2297-3202), while the median score of the control group was 2616 (2283-3156) (p>0.05).