Üç yaş ve üstündeki atopik dermatitli çocukların demografik özellikleri ve besin alerjisi duyarlılığının değerlendirilmesi
Üç yaş ve üstündeki̇ atopi̇k dermati̇tli̇ çocuklarin demografi̇k özelli̇kleri̇ ve besi̇n alerji̇si̇ duyarliliğinin değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 539979
  2. Yazar: NEJLA ÇELENK UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Üç yaş ve üzerinde atopik dermatit (AD) tanısı alan hasta grubunda AD'in besin alerjisi ile ilişkisini yaş, cinsiyet, ilk şikayetlerinin ne zaman başladığı, eşlik eden semptom varlığı, eşlik eden atopi varlığı, ailesel atopi varlığı, total immunglobülin E (IgE) ve eozinofil düzeyleri, inhalen ve gıda prik testleri, SCORAD indeks kriterleri verileri ışığında araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: KOÜ Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Polikliniği'ne, 2011-1017 yılları arasında getirilen başvuru yaşı 3 yaş ve üzerinde olan atopik dermatit tanısı alan 120 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Değişkenlerimiz arasında hastanın yaşı, cinsiyeti, başvuru yaşı, şikayetlerin başlangıç yaşı, aile öyküsü, astım varlığı, alerjik rinit varlığı, prik testlerin sonuçları, SCORAD indeksi ve indeksin içerdiği parametreler yer aldı. Araştırmada elde edilen veriler Statistical Package for Social Science (SPSS) 20.0 veri tabanına aktarılmış ve analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET Objective: The aim of this study was to determine the age, sex, initial complaints of the patients diagnosed with AD between the ages of 3 and over, who were admitted to our Pediatric Allergy and Immunology Department of Kocaeli University Medical Faculty Hospital between 2011-2017. Presence of familial atopy, total IgE and eosinophil levels, inhaled and food prick tests, SCORAD index criteria in the light of the data of AD for this age group investigated the relationship with food allergy. Materials and Methods: The medical records of 120 patients with AD admitted to the Pediatric Allergy and Immunology Outpatient Clinic of KOU Medical Faculty between 2011-1017 were reviewed retrospectively. Our variables included age, gender, age at presentation, age at onset of complaints, family history, presence of asthma, presence of allergic rhinitis, results of prick tests, SCORAD index, and parameters included in the index. The data obtained in the study were transferred to Statistical Package for Social Science (SPSS) 20.0 database and analyzed.