Yüz bölgesine stromal vasküler fraksiyon ve nano yağ uygulamalarının cilt kalitesi ve fotoyaşlanma üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak vısıa cilt analiz sistemi ve yüksek frekanslı ultrason ile kıyaslaması
Comparative effects of stromal vascular fraction and nano fat applications to the face region on skin quality and photoaging with visia skin analysis system and high frequency ultrasound
  1. Tez No: 880753
  2. Yazar: ÖMER BÜYÜKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERÇİN CAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Amaç: Yüz bölgesine stromal vasküler fraksiyon (svf) ve nano yağ uygulamalarının foto yaşlanma ve cilt kalitesi üzerine etkinliklerinin ve birbirlerine karşı olan olası üstünlüklerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Nisan 2024 ile Temmuz 2024 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi polikliniğine, yüzde yaşlanma ve yüz bölgesinde cilt şikayetleri ile başvuran 40-55 yaş arası 20 gönüllü hastada yapılmıştır. Yapılan değerlendirme sonucu, hastalar 2 gruba ayrılmış ve 10 hastanın yüz bölgesine svf, 10 hastanın yüz bölgesine nano yağ enjeksiyonu yapılmıştır. Hastaların preoperatif, post operatif 1. ve 3. ay cilt değerlendirmeleri visa cilt analiz sistemi ile yapılmış, ayrıca yüksek frekanslı ultrason ile dermis kalınlıkları ölçülmüştür. Bunun sonucunda prospektif olarak elde edilen veriler istatiksel açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of stromal vascular fraction (SVF) and nano fat applications on photoaging and skin quality in the facial region, as well as their possible superiority over each other. Materials and methods: The study was conducted on 20 volunteer patients aged 40-55 who applied to the Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery outpatient clinic between April 2024 and July 2024 with complaints of facial aging and skin complaints in the facial area.. After the initial evaluation, the patients were divided into two groups: SVF was injected into the facial region of 10 patients, and nano fat was injected into the facial region of the other 10 patients. Preoperative, postoperative 1st and 3rd month skin evaluations of the patients were made with the visa skin analysis system, and dermis thicknesses were measured with high-frequency ultrasound. The data obtained prospectively were statistically analyzed.