Rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğrencilerinin öz-yeterlik ve terapötik ittifak düzeyleri arasındaki ilişkide süpervizyonda değerlendirme sürecinin aracılık rolü
The mediating role of the evaluation process within supervision in the relationship between counseling self-efficacy and therapeutic alliance levels of guidance and psychological counseling students
- Tez No: 880766
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Rehberlik ve Psikolojik Danışma lisans ve lisansüstü programlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin psikolojik danışma öz-yeterlik düzeyleri ve danışanları ile kurdukları terapötik ittifak düzeyleri arasındaki ilişkide süpervizyonda değerlendirme sürecinin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın katılımcıları Türkiye'de Rehberlik ve Psikolojik Danışma öğrenimi görmekte olan 206 (160 kadın, 55 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Ulaşılabilir örnekleme yönteminin kullanıldığı çalışmada veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırmada Süpervizyonda Değerlendirme Süreci Envanteri, Psikolojik Danışma Öz-Yeterlik Ölçeği, Terapötik İttifak Ölçeği-Kısa Formu ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken Pearson Basit Doğrusal Korelasyon ve Lineer Regresyon kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of the evaluation process within supervision in the relationship between the counseling self-efficacy and therapeutic alliance levels of students studying in Guidance and Psychological Counseling undergraduate and graduate programs in Turkey. The participants were 206 students (160 female, 55 male) studying Guidance and Psychological Counseling programs in Turkey. Data was collected in an online setting using the convenience sampling method. Evaluation within the Supervision Process Inventory, Counseling Self-Efficacy Scale, Therapeutic Alliance Scale-Short Form, and Personal Information Form were used in the study. Pearson's Correlation and Linear Regression were used to analyze the data.