Examination of intercultural sensitivity levels of international and Turkish pre-service ELT teachers
Uluslararası ve Türk İngilizce öğretmeni adaylarının kültürlerarası duyarlılık seviyelerinin incelenmesi
- Tez No: 880765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGUN DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya çapındaki güncel kültürel gelişmeler konuyu bütünsel ve daha geniş bakış açısı dahilinde göz önüne alan çokkültürlü ve kültürlerarası çalışmaların artışına sebep olmuştur. Dahası, dil ve kültürün birbiriyle ilişkili yapısı sebebiyle, kültürlerarası duyarlılığın temel bileşenlerini dil ve dil eğitimine dayanarak göz önüne alan giderek artan bir literatür bulunmaktadır. Fakat, alandaki bir çok çalışma sadece Türk İngilizce öğretmen adaylarının veya öğrenenlerinin kültürlerarası duyarlılık seviyelerine odaklanmıştır. Ek olarak, mevcut çalışmalar daha farklı bir çalışma evreninin içeren daha geniş bir bakış açısı sunmakta başarısız olmaktadır. Bu yüzden, bu çalışmanın temel amacı uluslarası arası İngilizce öğretmeni adaylarının dahil edilmesiyle İngiliz Dili Eğitimi bölümüne ilişkin kültürlerarası duyarlılık seviyelerinin öneminin farkına varılmasıdır. Katılımcılar, Bursa Uludağ Üniversitenin İngiliz Dili Eğitimi bölümünden 56'sı Uluslararası, 158'i Türk olan toplamda 214 kişidir. Araştırma dizaynı hem nicel ve nitel bakış açılışlarından faydalanmak için karma yönteme dayanmıştır. Geçerli bir değerlendirme aracı sunma amacıyla, nicel adımda, Chen ve Starosta'nın Etkileşim Katılımı, Kültürel farklılıklara saygı, Etkileşim Güveni, Etkileşim Keyfi ve Etkileşim dikkati'ni dahil eden beş alt başlık içeren Kültürlearası Duyarlılık Ölçeği kullanılırken nitel adımda ise 10 Türk ve 10 Yabancı İngiliz Öğretmeni adayı ile yürütülen bir yarı yapılandırılmış görüşme uygulanmıştır. Bulgulara ilişkin karşılaştırmanın araştırması Türk İngilizce Öğretmeni adaylarının lehine cinsiyet, yaş, sınıf, ortalama ve diğer değişkenlere ilişkin anlamlı biçimde yüksek Kültürlerarası duyarlılık seviyeleri kayda değer sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Göz önüne serilebilecek bir diğer bariz bulgu ise Uluslararası İngilizce Öğretmeni adaylarının yüksek etkileşim güveninin varlığına dayanmaktadır. Genel olarak, Uluslararası İngilizce Öğretmeni adaylarının görünüşe göre yüksek özgüvene sahip oldukları ve farklı kültürlerden insanlar ile etkileşim durumunda kültürlerası etkileşimde herhangi bir tereddüte sahip olmadıkları, öte yandan Türk İngilizce Öğretmeni ise adaylarının diğer kültürlere yönelik yüksek farkındalığa sahip olduğu ve kültürlerarası etkileşim fırsatlarından keyif aldıkları istatistiksel olarak gösterilmiştir. Görüşmelere ilişkin gözlenebilen yapılar kültürlerarası duyarlılık seviyelerini ve etkileşimlerini arttırmaya dayanan, böylelikle dil eğitimi açısından kültürlerarası duyarlılığı arttırmak için bir fırsat sağlayan teknoloji entegrasyonuna dayanan bir anaakım yorumlamaya sebebiyet vermiştir. Dahası, bakış açılarını açığa çıkaran analiz ayrıca kültürel meraklılık ile kültürlerarası etkileşim güveni arasında özellikle Uluslararası İngilizce Öğretmeni adayları açısından pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
Recent cultural developments across globe have led to proliferation of multicultural and intercultural studies that regard the issue within a holistic and broader perspective. Furthermore, owing to the interrelated structure of culture and language, there is a growing body of literature that recognizes the essential components of intercultural sensitivity with regard to language and language education. However, most studies in the field have only focused on interculturality levels of Turkish pre-service ELT teachers or learners. In addition, the existing studies fail to represent a wider horizon including a different target of population. Therefore, the primary objective of this study was to recognize the importance of intercultural sensitivity levels regarding the English Language teaching deparment with the inclusion of International pre-service ELT teachers. The participants were 214 pre-service ELT teachers from English language teaching department of Bursa Uludag University, 56 of whom were International and 158 of whom were Turkish students in the department. The research design of the study was based on a mixed-study design to utilize both quantitative and qualitative insights. With the intention of providing a valid instrument, Intercultural Sensitivity scale of Chen and Starosta, which comprised of five sub-dimensions including Interaction Engagement, Respect for Cultural differences, Interaction Confidence, Interaction Enjoyment and Interaction Attentiveness was applied in the quantitative step whereas a semi-structured interview was conducted with 10 Turkish and 10 International pre-service ELT teachers in the qualitative step of the study. The investigation of the comparison relating to the findings has revealed notable results which showed the significantly high levels of International Sensitivity in favor of Turkish pre-service ELT teachers concerning the gender, age, grade, GPA and other variables. Another obvious finding to emerge relies on the relevance of high interaction confidence levels of International pre-service ELT teachers. Overall, it was statistically shown that Turkish students had high intercultural awareness towards other cultures and enjoy the intercultural interaction opportunities whereas International students had apparently self-confidence and had no hesitation in case of an interaction with people from different cultures. Regarding the interviews, the observable patterns have led to a mainstream interpretation which relies on the integration of technology to boost intercultural sensitivity levels and interactions, thus providing an opportunity to amplify the awareness of intercultural sensitivity in terms of language education. Moreover, the analysis to reveal perspective have also shown that there was a positive correlation between the cultural curiosity and intercultural interaction confidence especially concerning the International pre-service ELT teachers.