Kodály yaklaşımıyla zenginleştirilmiş deşifre şarkı söyleme uygulamaları modülü geliştirilmesi: Bir eylem araştırması
Developing a sight-singing practices module enriched with the Kodály approach: An action research
  1. Tez No: 880769
  2. Yazar: MUSTAFA EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada Kodály yaklaşımıyla zenginleştirilmiş deşifre şarkı söyleme becerilerini geliştirmek için bir modül hazırlanması amaçlanmıştır. Çok Sesli Koro dersi hedef ve davranışları incelenerek şekillendirilen modül içinde Kodály yaklaşımının temel ilkelerine yer verilmiş, yöntem içindeki teknik ve araçlar kullanılmış ve öğrencilerin deşifre becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, modülün geliştirilme süreci boyunca öğrencilerin uygulamaya yönelik görüşleri ve motivasyonları ile öğretmenin deneyimleri göz önünde bulundurulmuştur. Bir eylem araştırması olarak tasarlanan araştırmada, Kodály yaklaşımı ve deşifre şarkı söyleme hakkındaki literatür taramasının ardından süreç boyunca 8 haftalık bir modül hazırlanması planlanmıştır. Her bir ders planının hazırlanması, çalışma grubuna uygulanması ve geçerlik komitesi tarafından değerlendirilmesi bir eylem planı olarak kabul edilmiş ve yeni hazırlanan ders planı, bir önceki ders planından elde edilen geri bildirimlerle aynı süreç izlenerek hazırlanmıştır. Her bir ders uygulamasının ardından öğrencilerden derse yönelik görüş alınmış ve her ders sonunda öğretmen tarafından günlük tutulmuştur. Öğrenci görüşleri ve öğretmen günlüğünden elde veriler kodlanarak yorumlanmıştır. Süreç boyunca elde edilen verilerin yanı sıra, sürecin sonunda modülün öğrencilerin deşifre şarkı söyleme becerilerine katkısını anlamak için bir sontest uygulanmıştır. Sontestte öğrencilerin deşifre şarkı söyleme becerilerini değerlendirmek üzere 3 adet şarkı kullanılmıştır. Sontestin değerlendirilmesinde araştırmacı tarafından hazırlanan Deşifre Şarkı Söyleme Rubriği kullanılmış ve çalışma grubunun özellikleri, uygulanan yöntem ve araştırma süreci göz önünde bulundurularak rubriğin orta derecesi de olan 60 puan norm değer olarak belirlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, öğrencilerin deşifre şarkı söyleme becerilerinin süreç içinde gelişim gösterdiği ve uygulamaya yönelik olumlu yönde görüş bildirdikleri görülmektedir. Öğretmenin de modülü hazırlama aşamasında öğrencilerin görüşlerini ve becerilerini göz önünde bulundurarak modülü geliştirdiği ve süreç içinde modülü uygulama konusunda daha güvende hissettiği anlaşılmaktadır. Araştırma sonunda uygulanan sontestte ise tüm öğrencilerin belirlenen norm değerin üzerinde puan aldıkları tespit edilmiş ve süreçte elde edilen bulgulara paralel olarak öğrencilerin deşifre şarkı söyleme becerilerinde olumlu yönde bir gelişme olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prepare a module to develop sight-singing skills enriched with the Kodály approach. In the module, which was shaped by examining the objectives and behaviours of the Polyphonic Choir course, the basic principles of the Kodály approach were included, the techniques and tools within the Kodály method were used and it was aimed to improve the students' sight-singing skills. In line with this aim, the opinions and motivations of the students and the experiences of the teacher were taken into consideration during the development process of the module. The research was designed as action research. After a literature review on the Kodály approach and sight-singing, an 8-week module was planned to be prepared during the process. The preparation of each lesson plan, its application to the study group, and evaluation by the committee were considered as action plans, and each new lesson plan was prepared following the same process with feedback obtained from the previous one. After each lesson, students' opinions were taken, and the teacher kept a diary at the end of each lesson. The data obtained from student opinions and the teacher's diary were coded and interpreted. Besides the data obtained throughout the process, a post-test was applied at the end of the process to understand the contribution of the module to students' sight-singing skills. Three songs were used to evaluate the students' sight-singing skills in the post-test. The Sight-Singing Rubric, prepared by the researcher, was used to evaluate the post-test, and the norm value of 60 points, which is the moderate level of the rubric, was determined considering the characteristics of the study group, the applied method, and the research process. When the research findings were examined, it was observed that students' sight-singing skills improved during the process and they expressed positive opinions about the application. It was also understood that the teacher developed the module by considering the students' opinions and skills during the preparation stage and felt more confident in applying the module during the process. In the post-test applied at the end of the research, it was determined that all students scored above the determined norm value, and it was concluded that there was a positive improvement in students' sight-singing skills in parallel with the findings obtained during the process.