İlköğretim müzik dersi öğretmen kılavuzlarında yer alan öğretme-öğrenme etkinliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of teaching and learning activities which are taken place in primary music lesson teacher's books
- Tez No: 306465
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu araştırma, İlköğretim Müzik Dersi Öğretmen Kılavuzları'nda yer alan öğretme-öğrenme etkinliklerini, İlköğretim Müzik (1?8. Sınıflar) Dersi Öğretim Programı'nın öngördüğü müzik öğretimi yaklaşımları olan Orff, Dalcroze, Kodaly yaklaşımlarına göre değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Orff, Dalcroze, Kodaly yaklaşımları ile ilgili yöntem ve teknikler kuramsal bilgiler taranarak elde edilmiş ve değerlendirme ölçütlerine dönüştürülmüştür. Değerlendirme ölçütlerinin, 1., 3., 5. ve 8. sınıfların kazanımlarına yönelik hazırlanmış olan öğretme-öğrenme süreçlerinde yer alıp almadığını belirlemek için uygunluğu karşılaştırılmış ve sonuçlar çözümlenmiştir.Verilerin yorumlanması ile başlıca şu sonuçlara ulaşılmıştır:a) 1. Sınıf kazanımlarına ait öğretme-öğrenme süreçlerinin Orff yaklaşımına %67,96,Dalcroze yaklaşımına %19,41, Kodaly yaklaşımına %33,98 oranında uygun olduğu görülmektedir.b) 3. Sınıf kazanımlarına ait öğretme-öğrenme süreçlerinin Orff yaklaşımına %57,26,Dalcroze yaklaşımına %25,64,Kodaly yaklaşımına %36,75 oranında uygun olduğu görülmektedir.c) 5. Sınıf kazanımlarına ait öğretme-öğrenme süreçlerinin Orff yaklaşımına %61,17,Dalcroze yaklaşımına %42,35, Kodaly yaklaşımına %45,88 oranında uygun olduğu görülmektedir.d) 8. Sınıf kazanımlarına ait öğretme-öğrenme süreçlerinin Orff yaklaşımına %65,82,Dalcroze yaklaşımına %27,84, Kodaly yaklaşımına %34,17 oranında uygun olduğu görülmektedir.e) 1., 3., 5. ve 8. Sınıf kazanımlarına ait öğretme-öğrenme süreçlerinin Orff yaklaşımına %62,76,Dalcroze yaklaşımına % 28,12, Kodaly yaklaşımına %37,50 oranında uygun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to evaluate learning-teaching activities, included in Music Lesson Teacher?s guide books of Primary Education, according to the music teaching approaches of Orff, Dalcroze, Kodaly conducted by Primary Education Music Lesson (1-8 classes)Teaching programme.The methods and techniques about Orff, Dalcroze, Kodaly approaches were obtained by scanning the theoretical knowledge; and they were converted to the evaluation criteria. The data was obtained by making a comparative analysis to determine whether the evaluation criteria was involved in teaching-learning processes prepared for the achievements of 1st, 3rd, 5th and 8th classes.With the interpretation of the data, mainly the following results have been obtained:a) The teaching-learning processes belonging to 1st class achievements? appropriate percentage for the approach of Orff is %67,96,for the approach of Dalcroze is %19,41, for the approach of Kodaly is %33,98.b) The teaching-learning processes belonging to 3rd class achievements? appropriate percentage for the approach of Orff is %57,26,for the approach of Dalcroze is %25,64, for the approach of Kodaly is %36,75.c) The teaching-learning processes belonging to 5th class achievements? appropriate percentage for the approach of Orff is %61,17,for the approach of Dalcroze is %42,35, for the approach of Kodaly is %45,88.d) The teaching-learning processes belonging to 8th class achievements? appropriate percentage for the approach of Orff is %65,82,for the approach of Dalcroze is %27,84, for the approach of Kodaly is %34,17.e) The teaching-learning processes belonging to 1st,3rd,5th,8th classes achievements? appropriate percentage for the approach ofOrff is %62,76, for the approach of Dalcroze is %28,12, for the approach of Kodaly is %37,50.