Preservice mathematics teachers' probabilistic knowledge and their attitudes toward probability and teaching of probability
Matematik öğretmen adaylarının olasılık bilgisi ve olasılık ve olasılık öğretimine karşı tutumları
- Tez No: 880802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, matematik öğretmen adaylarının olasılıksal bilgilerini ve onların olasılık ve olasılık öğretimine yönelik tutumlarını araştırmaktadır. Bu araştırmanın hedef kitlesi Türkiye'deki matematik öğretmen adaylardır. Katılımcılar, katılmaya gönüllü olan son sınıf ve üçüncü sınıf üniversite öğrencileridir. İlk olarak öğretmen adayları 27 maddeden oluşan olasılık ve öğretimine karşı tutum ölçeğini cevaplandırdılar. Bu ölçek için katılımcı sayısı 195 kişiydi. Daha sonrasında ise olasılığın farklı anlamlarına ve farklı bilgi türlerine ilişkin 12 olasılık sorusu içeren olasılık kavramı envanterini tamamladılar. Toplamda 95 matematik öğretmeni adayı bu kavram envanterini cevaplandırdı. Bu iki ölçeğin sonuçlarının analizinin ardından çevrimiçi toplantı platformu üzerinden 13 katılımcıyla görüşme yapıldı. Sonuçlar, matematik öğretmeni adaylarının düşük düzeyde Gelişmiş İçerik Bilgisine sahip olduklarını; fakat üç tür olasılık bilgisi arasında yeterli Ortak İçerik Bilgisine sahip olduklarını gösterdi. Olasılığın üç anlamı üzerine adayların bilgilerinin düzeyi incelendiğinde, katılımcıların frekans anlamı bilgisinin zayıf olduğunu gözlenmiştir. Tutum ölçeği sonuçları ise öğretmen adaylarının olasılık ve öğretimine karşı olumlu tutumlara sahip olduğunu göstermiştir. Olumlu ve olumsuz tutumların nedenleri görüşme bulguları üzerinden incelenmiştir. Olasılık kavramlarına ilişkin belirsizlik ve bilgi eksikliği, olasılığa ve olasılığın öğretilmesine yönelik olumsuz tutumların ortak nedeni olarak gözlenmiştir. Ayrıca, incelemeler sonucunda, olasılık bilgisi ile tutumlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates preservice mathematics teachers' (PSMT) probabilistic knowledge and their attitudes toward probability and teaching probability. The target population was PSMTs in the third and fourth grades in Turkey. The participants were seniors and juniors who volunteered to participate. Firstly, preservice teachers completed attitudes toward probability and its teaching scale (APT), which consists of 27 items. The number of participants was 195 for APT. Then, they completed the probability concept inventory (PCI), which includes 12 probability questions regarding different meanings and different knowledge types of probability. In total, 95 PSMTs took PCI. After the analysis of the results of PCI and APT, 13 participants were interviewed via Zoom. The results showed that PSMTs have a low level of Advanced Content Knowledge (ACK) while they have adequate Common Content Knowledge (CCK) among three types of probabilistic knowledge. The examination of knowledge of three meanings of probability indicated that PSMTs' knowledge of frequentist meaning (FM) is weak. The results of APT showed that PSMTs have positive attitudes toward probability and its teaching. Uncertainty and lack of understanding of probabilistic concepts were observed as common reasons for negative attitudes toward probability and teaching of probability. Also, it was examined that there was no statistically significant relationship between probabilistic knowledge and attitudes.