İlkokulda özel ders: beklentiler, sorunlar ve çözüm önerileri
Private lessons in primary school: expectations, problems and solution suggestions
- Tez No: 880813
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırmada ilkokula devam eden çocuklarına özel ders aldıran ailelerin ve özel ders alan öğrencilerin özel ders alma nedenleri, özel derslerde karşılaştıkları güçlükler ve bu güçlüklere ilişkin çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntemlerden açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu için örneklem olarak İstanbul ili Eyüpsultan ilçesinde yaşayan ve özel ders alan 25 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi ile 25 dördüncü sınıf öğrencisi ve bu öğrencilerin aileleri seçilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunun örneklemi ise nicel örneklemi oluşturan ailelerden rastgele seçilen beş öğrenci velisi seçilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından tez için geliştirilen“Öğrencilerin özel derse ilişkin görüşlerini tespit etme anketi”ve“Velilerin özel derse ilişkin görüşlerini tespit etme anketi”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanması amacıyla araştırmaya katılan öğrencilerin ailelerinden rastgele beş veli seçilmiştir ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler SPSS paket programı aracılığıyla, nitel veriler ise geleneksel içerik analizi ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ailelerin ve öğrencilerin özel derslerden genel olarak memnun olduğu ve öğrencilerin özel öğretmenlerden kendilerine koçluk yapmalarını bekledikleri ailelerin ise özel öğretmenlerin çocuklarına koçluk yapmaları yerine sadece ders anlatmalarını bekledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to present the reasons why families who take private lessons for their primary school children and students take private lessons, the difficulties they encounter in private lessons, and solution suggestions for these difficulties. An explanatory sequential design which is one of the mixed methods was used in the research. For the quantitative dimension of the research, 25 third grade primary school students and 25 fourth grade students living in the Eyüpsultan district of Istanbul and taking private lessons and their families were selected as samples. Five students' parents among the families that constitute the quantitative sample were selected randomly for the sample of the qualitative dimension of the research. In collecting quantitative data, the“Survey to determine students' opinions on private lessons”and the“Survey to determine parents opinions on private lessons”which were developed by the researcher for the thesis were used. In order to collect qualitative data, five parents were selected randomly from among the families of the students participating in the research and a semi-structured interview form was used. Quantitative data were analyzed through the SPSS package program, and qualitative data were analyzed with traditional content analysis.According to the findings of the research, it was concluded that families and students were generally satisfied with private lessons, students expect coaching from private teachers but families expect private teachers to only teach their children rather than coaching.