Özel gün ve törenlerdeki gastronomi uygulamaları: Çorum kültürü
Gastronomy pracites in special days and ceremonies: Çorum culture
- Tez No: 880814
- Danışmanlar: DOÇ. EZGİ DEMİR ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anadolu topraklarında Neolitik çağdan bugüne devam eden yerleşik yaşam, kültürel yaşamda ve dolayısıyla mutfak kültürünün oluşmasında etkili olmuştur. Çorum ili bulunduğu coğrafyada; Hatti, Asur, Hitit, Frig, Med, Pers, Galat, Romalı ve Bizans, Selçuklu ve Osmanlı olmak üzere pek çok topluma ev sahipliği yapmıştır. Bu toplumlar Çorum mutfak kültürünün zenginleşmesinde önemli katkılar sağlamıştır. İnsanların sosyal paylaşımını ve toplumsal bağlarını pekiştirmesine yardımcı olan özel günler ve törenler, bir toplumun sosyal ve kültürel yaşamının önemli bir parçasıdır. Mutfakta birlikte geçirilen zaman, özel gün ve törenler için hazırlıklar sosyal yaşamın bir unsuru olmuştur. Özel günler ve törenler kültürel mirasın korunmasında ve bu günlerde hazırlanan yemeklerin ve yemek uygulamalarının korunmasında önemli rol oynamaktadır. Çoğu kültürde, özel günler ve törenler için özel yemekler hazırlanmakta ve bu yemekler geçmişten gelen tariflere dayanmaktadır. Bu tarifler genellikle nesilden nesile aktarılarak, günümüze kadarulaşmaktadır. Bu sayede, bir toplumun gastronomi kültürü ve gelenekleri gelecek nesiller tarafından devam ettirilebilmektedir. Hazırlanan bu tez araştırmasında Çorum ilinde özel gün ve törenlerde yapılan uygulamaların ve yemeklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yörenin özel gün ve törenlerinde uygulanan gastronomi çalışmalarının arşivlenmesi ve ilin gastronomi turizmine katkı oluşturabilecek bir kaynak haline getirilmesine gayret edilmiştir. Araştırmada otuz yaş ve üzeri araştırmaya katılmaya gönüllü otuz kadınla görüşme gerçekleştirilmiştir.Görüşmelerde elde edilen nitel veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Görüşmeler sonucunda Çorum iline ait özel gün ve törenlerde yapılan yemeklerin korunmasını ve gelecek nesillere aktarılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The settled life in Anatolia, which has continued since the Neolithic age, has been effective in cultural life and therefore in the formation of culinary culture. Çorum province, in its geography; Hatti has hosted many societies, including Assyrian, Hittite, Phrygian, Med, Persian, Galatian, Roman and Byzantine, Seljuk and Ottoman. It contributed to the enrichment of the culinary culture of these societies. Special days and ceremonies that help people strengthen social sharing and social ties are an important part of a society's social and cultural life. Time spent together in the kitchen and preparations for special days and ceremonies have become an element of social life. Special days and ceremonies play an important role in preserving cultural heritage and the dishes and food practices prepared on these days. In most cultures, special dishes are prepared for special occasions and ceremonies, and these dishes are based on recipes from the past. These recipes are generally passed down from generation to generation and survive to this day. In this way, the gastronomy culture and traditions of a society can be continued by future generations. The aim of this thesis research is to examine the practices and dishes made on special days and ceremonies in Çorum province. Efforts have been made to archive the gastronomy studies carried out on special days and ceremonies of the region and to turn them into a resource that can contribute to the gastronomy tourism of the province. In the study, interviews were conducted with thirty women aged thirty and over who volunteered to participate in the research. Qualitative data obtained from the interviews were analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the interviews, suggestions were made to preserve the dishes prepared on special days and ceremonies in Çorum province and to pass them on to future generations.