E-vergi uygulamalarının vergi mükelleflerince kullanımına yönelik bir araştırma: Kocaeli ili örneği
A research on the use of e-tax practices by taxpayers: The case of Kocaeli province
- Tez No: 880820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAŞKIN SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Yönetimi Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada e-vergi sistemlerinin firma iş süreçlerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, Teknoloji Kabul Modeli bağlamında, e-vergi uygulamalarında algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan fayda ile e-vergi uygulamalarına yönelik tutum ve kullanma niyeti arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, Kocaeli ilinde ticaret odasına kayıtlı ve e-vergi sistemine dahil olan işletmelerin çalışanları arasından kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 355 katılımcı ile yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS v26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada gerçekleştirilen çok değişkenli regresyon analizleri sonucunda, e-vergi uygulamalarında algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan faydanın, e-vergi uygulamalarına yönelik tutum üzerinde pozitif yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan fayda ve tutumun, e-vergi uygulamalarını kullanma niyeti üzerinde pozitif yönde ve anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, e-vergi uygulamalarının kolay kullanışlı ve faydalı olduğuna ilişkin algı düzeyinin artmasının, bu uygulamalara yönelik olumlu tutum düzeyinde de artışa yol açtığını ve bu artışın kullanma niyetine de yansıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of e-tax systems on firm business processes. In this framework, the relationships between the perceived ease of use and perceived benefit of e-tax applications, attitudes towards e-tax applications and intention to use them were examined in the context of Technology Acceptance Model. The research was conducted with a total of 355 participants selected by simple random sampling method among the employees of enterprises registered to the chamber of commerce in Kocaeli province and included in the e-tax system. The research data were collected with a questionnaire form. The data obtained in the research were analyzed using SPSS v26 program. As a result of multivariate regression analyses, it was determined that perceived ease of use and perceived benefit in e-tax applications have positive and significant effects on attitude towards e-tax applications. In addition, perceived ease of use, perceived benefit and attitude have positive and significant effects on the intention to use e-tax applications. These results show that an increase in the level of perception that e-tax applications are easy to use and useful leads to an increase in the level of positive attitude towards these applications and this increase is reflected in the intention to use them.