Evli çiftlerde evlilik doyumu ve iş doyumunun depresyonla ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracılık etkisinin incelenmesi
The mediating role of ontological well-being in the relationship of marital satisfaction and job satisfaction with depression in married couples
- Tez No: 880822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER HASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışmasında evli çiftlerde evlilik doyumu ve iş doyumunun depresyonla ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracılık rolü araştırılmıştır. Araştırma Türkiye'nin 7 farklı bölgesinden rastgele illerden katılım sağlayan 18 yaş üzeri evli kadın ve erkekleri kapsamaktadır. Örneklem 124 erkek, 276 kadın olmak üzere toplam 400 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Yaşamı Ölçeği, Minnesota İş Doyum Ölçeği, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri uygulanmıştır. Araştırmanın analizinde Lisrel 8.51 ve Spss 26.0 programları kullanılmış ve ortaya konulan yapısal eşitlik modellemesi neticesinde evli çiftlerde evlilik doyumu ve iş doyumunun depresyonla ilişkisinde ontolojik iyi oluşun kısmi aracılık etkisi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mediating role of ontological well-being in the relationship between marital and job satisfaction and depression in married couples was investigated. The research includes married men and women over the age of 18 who randomly participated from 7 different regions of Turkey. The sample consists of 400 people, 124 men and 276 women. In the study, Personal Information Form, Marriage Life Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale, Ontological Well-Being Scale and Beck Depression Inventory were applied to the participants as data collection tools. Lisrel 8.51 and Spss 26.0 programs were used in the analysis of the study, and as a result of the structural equation modeling, it was concluded that ontological well-being partially mediated the relationship between marital satisfaction and job satisfaction and depression in married couples.