Evli bireylerde cinsel doyumun depresyon düzeyi ve evlilik uyumu ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of the relationship between sexual satisfaction with depression level and marital adjustment in married individuals
  1. Tez No: 622669
  2. Yazar: DİDEM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP EMRE TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmadaki temel amaç, evli bireylerde cinsel doyumun depresyon düzeyi ve evlilik uyumu ile ilişkisini incelemektir. Ayrıca temel değişkenlerin demografik değişkenlerle olan ilişkisi de incelenmiştir. Araştırma betimsel nitelikte, ilişkisel tarama modeli esas alınarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 50 kadın 50 erkek olmak üzere, toplam 100 yetişkin evli birey oluşturmaktadır. Veri toplama amacıyla kullanılan ölçekler; kişisel bilgi formu, Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Evlilik Uyumu Ölçeği'dir. İstanbul'un çeşitli semtlerinde Kartopu örneklem yöntemiyle toplanan veriler, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 for Windows programına aktarılarak verilerin istatistiksel analizleri yapılmıştır. Normallik dağılımına yönelik Kolmogorov-Smirnov testi yapılmış, sonrasında, iki kategorili olup normallik varsayımını sağlayan değişkenlere ilişkin bağımsız/ilişkisiz gruplar t-testi, iki kategorili olup normallik varsayımını sağlamayan değişkenlere ilişkin Mann-Whitney U testi, üç veya daha fazla kategorili normal dağılmayan değişkenlere ilişkin non parametrik Kruskal-Wallis testi, anlamlı farkın hangi gruplar arasında olduğunu saptamak için post-hoc Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. Evli bireylerde cinsel doyumun depresyon düzeyi ve evlilik uyumu ile ilişkisini araştırmaya yönelik olarak“Pearson momentler çarpımı korelasyonu katsayıları”hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between sexual satisfaction and the level of depression and marital adjustment in married individuals. In addition, the relationship between basic variables and demographic variables were also investigated. The research was designed on the basis of relational screening model. The sample of the study consisted of 100 adult, 50 female and 50 male married individuals. Scales used for data collection; personal information form, Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale, Beck Depression Scale, Marital Adjustment Scale. Data collected by Snowball sampling in various districts of Istanbul were transferred to SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 23.0 for Windows and statistical analyzes were performed. Kolmogorov-Smirnov test was used for the distribution of normality, then the two categories and independent / unrelated groups related to the variables that provide the normality assumption t-test, the two-category Mann-Whitney U test for variables that do not provide the assumption of normality, three or more categories of normal non-distributed variables Non-parametric Kruskal-Wallis test, post-hoc Mann-Whitney U test was used to determine the difference between the groups. K Pearson moments of product correlation coefficients ler were calculated in order to investigate the relationship between sexual satisfaction and depression and marital adjustment in married individuals.