Hidrotermal proses ile galvanize çeliğin yüzey modifikasyonu
Surface modification of galvanized steel by hydrothermal process
  1. Tez No: 880823
  2. Yazar: RABİA ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BARAN ACIMERT, DOÇ. DR. KEMAL VOLKAN ÖZDOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada galvanizli çeliğin yapısal, elektrokimyasal ve fotokatalitik özelliklerini iyileştirmek amacıyla galvanizli çelik numunelere tavlama ve tavlama+hidrotermal sentez yöntemleri uygulanmıştır. Tavlama işlemi ile galvanizli çelik yüzeyindeki metalik çinko, çinko okside (ZnO) dönüştürülmüştür. Ayrıca tavlanmış galvanizli çelik numunelere hidrotermal işlem uygulanarak galvanizli çeliğin yüzeyi ZnO, ZnO/ZnSe ve Ag-ZnO/ZnSe nanoyapılarına dönüştürülmüştür. Elde edilen yüzeylerin yapısal özellikleri XRD, SEM, XPS ve FTIR ile analiz edilmiştir. Yüzeylerin elektrokimyasal ve ıslanabilirlik özellikleri sırasıyla potansiyastat ve temas açıölçer cihazı ile belirlenmiştir. Fotokatalitik performans, UV ışık ışınımı altında kinolin sarısı boyasının fotodegradasyonu ile araştırılmıştır. Hem tavlama işlemi hem de tavlama+hidrotermal işlem galvanizli çelik numunelerin elektrokimyasal ve fotokatalitik özelliklerini önemli ölçüde geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, annealing and annealing + hydrothermal synthesis methods were applied to galvanised steel samples in order to improve the structural, electrochemical and photocatalytic properties of galvanised steel. With annealing process, metallic zinc on the surface of galvanised steel was converted to zinc oxide (ZnO). In addition, the surface of galvanised steel was converted into ZnO, ZnO/ZnSe and Ag-ZnO/ZnSe nanostructures by hydrothermal treatment of annealed galvanised steel samples. The structural properties of the obtained surfaces were analysed by XRD, SEM, XPS and FTIR. The electrochemical and wettability properties of the surfaces were determined by potentiastat and contact angle meter, respectively. Photocatalytic performance was investigated by photodegradation of quinoline yellow dye under UV light irradiation. Both annealing and annealing+hydrothermal treatment significantly improved the electrochemical and photocatalytic properties of galvanised steel samples.