Mehmet Faruk Gürtunca'nın eserleri üzerine bir inceleme
A review on the works of Mehmet Faruk Gürtunca
  1. Tez No: 880830
  2. Yazar: MİNEL ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hazırlanan bu çalışma, Erken Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatında önemli çalışmalar gerçekleştiren ve özellikle Harf Devrimi'nden sonra yayımlamış olduğu çocuk dergileri ve kitaplarıyla dikkat çeken Mehmet Faruk Gürtunca'nın hayatını ve eserlerini tespit etmek amacıyla ortaya konmuştur. Çalışmanın 'Giriş' bölümünde Erken Cumhuriyet döneminin bir değerlendirilmesi yapılmış ardından Mehmet Faruk Gürtunca ve eserleri ile ilgili araştırma yapılırken Gürtunca ve eserlerine yer verilen çalışmalara değinilmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Mehmet Faruk Gürtunca'nın hayatına ve Mehmet Faruk Gürtunca'nın edebi hayatının şekillenmesinde etkisi olduğu belirlenen Türkçülük düşüncesine dair bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Mehmet Faruk Gürtunca'nın tespit edilen eserleri türlere göre sınıflandırılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to identify the life and works of Mehmet Faruk Gürtunca, who carried out important works in Turkish literature in the Early Republic period and attracted attention with the children's magazines and books he published especially after the Alphabet Revolution. In the 'Introduction' section of the study, an evaluation of the Early Republic period was made, and then, while researching Mehmet Faruk Gürtunca and his works, the works in which Gürtunca and his works were included were mentioned. In the first part of the study, which consists of two parts, information about the life of Mehmet Faruk Gürtunca and the thought of Turkism, which was determined to have an impact on the shaping of Mehmet Faruk Gürtunca's literary life, is included. In the second part of the study, the identified works of Mehmet Faruk Gürtunca were examined by classifying them according to genres.