Bir yumuşak dengeleme örneği olarak Türkiye'nin yeniden Asya girişimi
Türkiye's Asia policy in a multipolar world
- Tez No: 880834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, çok kutuplu Dünya düzeninde Türkiye'nin Asya politikasını ve Yeniden Asya girişiminin, Türkiye-Asya ilişkilerindeki rolünü incelemektedir. Çalışmada, Türkiye'nin, yönünü neden Asya'ya çevirdiği ve bütüncül bir Asya politikasından bahsetmenin mümkün olup olmadığı sorularına yanıt aranmaktadır. 21.yy'da uluslararası sistemi Asya'nın şekillendireceği varsayımları bulunmaktadır. Türkiye'de, dış politikasında batı yönlü bir ilerleme kaydederken, özellikle 2019'da açıklamış olduğu Yeniden Asya girişimi ile Asya'ya bir yönelim gerçekleştirmiştir. Araştırmanın temel argümanı olarak Türkiye'nin batıdan uzaklaştığı için değil, dengeleme yapabilmek adına Asya'ya yöneldiği ileri sürülmüştür. Bu doğrultuda çalışmanın kavramsal ve kuramsal çerçevesinde realizm ve dengeleme üzerinde durulmuştur. Ardından Türkiye'nin dönemsel ve ikili Asya ilişkileri incelenmiştir. Son olarak, Yeniden Asya girişimi ve duyrulmasının ardından ilişkilerin seyri ele alınarak Yeniden Asya girişimi yumuşak dengeleme politikası olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Türkiye's Asia policy in a multipolar world and the role of Türkiye in Asia through the lens of the Re-Asia Initiative. The study seeks to answer questions regarding why Türkiye has turned its focus towards Asia and whether a comprehensive Asia policy is feasible. Assumptions prevail in the 21st century that the international system will be shaped by Asia. Despite Turkey's progress in its Western-oriented foreign policy, particularly evident with the announcement of the Re-Asia Initiative in 2019, it has also pivoted towards Asia. The primary argument of the research posits that Türkiye's shift towards Asia is not due to distancing itself from the West but rather as a means of balancing its foreign policy. Accordingly, the conceptual and theoretical framework of the study emphasizes realism and balancing. Subsequently, Türkiye's bilateral and periodical Asia relations are examined. Finally, following the introduction of the Re-Asia Initiative, the trajectory of relations is discussed, evaluating the Re-Asia Initiative as a soft balancing policy.