Çok kutuplu uluslararası sistemde silahların kontrolü rejimi: Orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması örneği
Arms control regime in a multipolar international system: The example of the i̇ntermediate-range nuclear forces treaty
  1. Tez No: 880837
  2. Yazar: HACI İSMAİL BORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, çok kutuplu uluslararası sistemde silahların kontrolü rejimini, orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması örneği üzerinden, güç bazlı yaklaşım ile incelemektedir. Bu çalışmada“uluslararası sistemin dönüşümü silahların kontrolü rejimi nasıl etkilenmiştir?”sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmanın ana argümanı, uluslararası sistemin çok kutuplu bir yapıya dönüşmesinin silahların kontrolü rejimini olumsuz etkilemesi ve zayıflamasına neden olmasıdır. Bu çerçevede çalışmada, ilk olarak rejim kavramı ve bu kavrama yönelik kuramsal yaklaşımlar incelenecektir. Ardından, sistemde iki kutupluluğun hâkim olduğu Soğuk Savaş Dönemi'nde silahların kontrolü rejiminin oluşumu ve ilerlemesi incelenecektir. Son olarak da Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle ABD hegomanyasının görüldüğü tek kutuplu, ardından da çok kutuplu sistemde silahların kontrolü rejimi incelenerek, silahların kontrolü rejiminin temel taşı olarak nitelendirilen INF Anlaşması analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the arms control regime in a multipolar international system through a power-based approach, using the Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty as a case study. The central question addressed in this study is:“How has the transformation of the international system affected the arms control regime?”The main argument posited in the research is that the multipolarization of the international system has adversely affected and weakened the arms control regime. In this context, the concept of regime and the theorization of the regime concept will first be examined. Subsequently, the formation and progression of the arms control regime during the Cold War period, dominated by a bipolar international system, will be analyzed. Finally, the arms control regime will be discussed in both the unipolar system, where the United States was the hegemon in the post-Cold War period, and in the multipolar international system. The analysis will be conducted through the lens of the Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty, which is considered a cornerstone of the arms control regime.