Karbon vergilendirmenin ekonomi politiği: Sürdürülebilir teknolojiler üzerine bir inceleme
Political economy of carbon tax: A study on sustainable technologies
  1. Tez No: 880845
  2. Yazar: ZEHRA SÜMEYRA ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA EĞRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sanayi Devrimi ve teknolojik gelişme ile beraber üretim ve tüketimin artması neticesinde ortaya çıkan çevre kirliliği sorunları 20. yy.ın ortasında daha belirgin bir hale gelmiştir. Uluslararası küreselleşme ile başlayan endüstriyel üretim sisteminin enerji talebini karşılamak için artan sera gazı emisyonları zamanla karbondioksit miktarının artmasına sebep olmuştur. Karbondioksit miktarının artması sonucu dünyada küresel ısınma sorunu meydana gelmiş ve beraberinde iklim değişikliği, kuraklık, çölleşme, hava ve su kirliliği gibi çevre sorunları dünya kamuoyunda önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Karbon emisyonu sonucunda oluşan küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunlarına ilişkin mücadelede birçok ülkenin katılımıyla uluslararası konferans ve zirveler gerçekleşmiştir. Bu konferans ve zirveler sonucunda iklim değişikliğini önlemek için belirlenen yükümlülükler çerçevesinde çevrenin korunması ve sürdürülebilirliğin sağlanması amaçlanmıştır. Bu yükümlülükler, devletleri uygun olan çevre vergisi ya da karbon vergisi gibi araçları kullanmaya teşvik ederek karbon emisyonu soncunda meydana gelen küresel ısınma ve iklim değişikliği sorunlarını ortadan kaldırmaya çözüm üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution problems that arose as a result of the increase in production and consumption with the Industrial Revolution and technological development became more evident in the middle of the 20th century. Increasing greenhouse gas emissions to meet the energy demand of the industrial production system, which started with international globalization, has caused the amount of carbon dioxide to increase over time. As a result of the increase in the amount of carbon dioxide, the problem of global warming has occurred in the world, and environmental problems such as climate change, drought, desertification, air and water pollution have begun to gain an important place in the world public opinion. International conferences and summits have been held with the participation of many countries in the fight against global warming and climate change problems resulting from carbon emissions. As a result of these conferences and summits, it was aimed to protect the environment and ensure sustainability within the framework of the obligations determined to prevent climate change. These obligations have produced solutions to eliminate the problems of global warming and climate change caused by carbon emissions by encouraging states to use appropriate tools such as environmental taxes or carbon taxes.