İşletme yöneticilerinin değerler eğitimi uygulamalarına bakış açısı ve bir araştırma
Business managers' perspective on values training practices and a research
- Tez No: 880846
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN PAPATYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 120
Özet
İşletmelerde değerler eğitimi, stratejik yönetim süreçlerinde hayati bir rol oynamaktadır. İşletme performansında, rekabetinde ve sürekliliğinde değerler eğitimi göz ardı edilmeyecek niteliktedir. Ancak değerler eğitiminde sorunlar oluşabilmektedir. Burada yöneticinin değerler eğitimine bakışı sorunları görme açısından önemli bir avantaj verecektir. İşletme yöneticilerinin değerler eğitimine bakışı kâr odaklı, sosyal odaklı ve radikal odaklı vurgulanmaktadır. Kâr odaklı bakışta işletme kâr maksimizasyonu öncelenmektedir. Yöneticiler değerler eğitimine bakışı mevcut değer yapısının uyumuna ilişkin görülmektedir. Sosyal odaklı bakışta işletmenin toplumsal sorumlulukları ve çalışanların sosyalleşmesi öncelenir. Yöneticiler değerler eğitimine sosyal odaklı bakışı değerlere katılmasına ilişkin vurgulanır. Radika odaklı bakışta yöneticilerin mevcut durumları yıkıcı, bireyselci, yenilikçi ve değişime açıklıkları öncelenir. Yöneticiler değerler eğitimine bakışı çalışanların öznelleşmesine ve bu bağlamda değerlerin yaratılmasına ilişkin vurgulanır. Yöneticilerin her bir bakış açısı, işletmeler için önemli olmaktadır. Bu amaçla işletme yöneticilerin değerler eğitimine bakış açılarını ortaya koymak için Kayseri ili merkezli, Anadolu Erciyes Holding çatısı altında bulunan, İstikbal, Bellona ve Mondi mobilya işletmelerinde bir araştırma yapılmış ve yöneticilerin değerler eğitimine bakışı bulgulanmıştır. Bu bulgulara göre, işletme yöneticileri değerler eğitimine yönelik kâr odaklı yaklaşımları, kurumsal sosyal sorumluluğa, örgüt kültürüne, örgüt iklimine, aidiyet oluşturmaya, iş birliği oluşturmaya, davranış ve değer aktarma biçimlerine yönelik stratejilerini oluşturmaktadır. Kurumsal sosyal sorumlulukta sosyal odaklı değerler eğitimi yaklaşımı olmazsa olmaz görülmektedir. Radikal odaklı yaklaşım ise mevcut kültürel yapıyı değiştirici ve toplumu değiştirici etkinlikler örgüt ve kurumsal kültürünün gelişmesine katkı sağlamaktadır. Neticede kâr, sosyal ve radikal odaklı yaklaşım her biri paylaşılan değerleri ve motivasyonu artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Values training in businesses plays a vital role in strategic management processes. Values training cannot be ignored in business performance, competitiveness, and sustainability. However, issues can arise in values training. In this regard, the perspective of the manager on values training will provide a significant advantage in identifying these issues. The perspective of business managers on values training is emphasized as profit-oriented, socially-oriented, and radically-oriented. In the profit-oriented perspective, business profit maximization is prioritized. Managers' view on values training seems to be related to the harmony of the existing value structure. In the socially-oriented perspective, the social responsibilities of the business and the socialization of employees are prioritized. Managers' socially focused approach to values training is emphasized regarding their participation in values. In the radically-oriented perspective, managers prioritize disruptive, individualistic, innovative, and open-to-change approaches. Managers' views on values training in this context emphasize the personalization of employees and the creation of values. Each perspective of managers is important for businesses. To this end, a study was conducted in Kayseri, at Istikbal, Bellona, and Mondi furniture companies under the umbrella of Anadolu Erciyes Holding, to reveal the perspectives of business managers on values training. According to these findings, business managers form their strategies towards values trainingbased on profit-oriented approaches, corporate social responsibility, organizational culture, organizational climate, creating a sense of belonging, fostering cooperation, and the ways of transferring behavior and values. In corporate social responsibility, a socially-oriented values training approach is considered indispensable. The radically-oriented approach contributes to the development of organizational and corporate culture by organizing activities that change the existing cultural structure and society. Ultimately, each of the profit, social, and radical-oriented approach increases shared values and motivation.