Resimli çocuk kitaplarında postmodern illüstrasyon: Alice Harikalar Diyarında uygulama örneği
Postmodern illustration in children's picture books: Alice in Wonderland case study
- Tez No: 880887
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada postmodern illüstrasyonlu resimli çocuk kitabı illüstrasyonlarında içerik ve biçimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın temel amacı, görsel okuryazarlık becerilerini geliştiren postmodern resimli çocuk kitaplarının hayal gücü ve eleştirel düşünme yetenekleri üzerindeki etkilerini anlamaktır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden yararlanarak hazırlanmıştır. İncelenen kitapların seçimi, çeşitli yayınevleri, yazarlar, illüstratörler ve farklı kültürlerden oluşan bir yelpazeden oluşmaktadır. Toplanan verilerde postmodern çocuk kitaplarında kullanılan illüstrasyonların analizini içermektedir. İllüstrasyonlarda tercih edilen teknikler, çizgi tarzı, kompozisyon, renk kullanımı, biçimi ve metin ile olan etkileşim gibi unsurlara dikkat edilmektedir. Kullanılan nitel veri analizleri ile postmodern resimli çocuk kitabı illüstrasyonu bulguları yorumlanıp, çocukların hayal gücü, görsel okuryazarlık becerileri, eleştirel düşünme yetenekleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın önemi“Postmodern Resimli Çocuk Kitapları”alanında yapılan araştırmalar için öncülük etmesi, araştırmalara yeni bir perspektif ve bakış açısı sunmasıdır. Geleneksel normlardan sapan postmodern resimli çocuk kitapları illüstrasyonlara özgünlük, çoklu anlam katmanları ve karmaşıklık sağlamaktadır. Bu çalışmada postmodern çocuk kitabı illüstrasyonların okuyucunun bilişsel gelişimine katkı sağlayabileceğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu tezde sonuç olarak, postmodern resimli çocuk kitapların da kullanılan illüstrasyon tekniklerinin biçim ve içerik olarak detaylı bir biçimde incelenip, çocukların görsel okuryazarlık becerilerine ve entelektüel gelişimleri üzerindeki etkilerini anlamlandırmak amaçlanmıştır. Hazırlanan bu tez ile, çocuk kitabı illüstrasyonları, çocuk gelişimi ve çocuk edebiyatı alanında farklı bakış açıları sunarak veliler, eğitimciler ve çocuklar arasında farkındalığı arttırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the content and forms of postmodern illustrated children's books illustrations. The main objective of the research is to understand the effects of postmodern illustrated children's books, which develop visual literacy skills, on imagination and critical thinking abilities. The thesis is prepared using qualitative research methods. The selection of examined books consists of a variety of publishers, authors, illustrators, and different cultures. The collected data includes the analysis of illustrations used in postmodern children's books. Elements such as preferred techniques, line style, composition, use of color, form, and interaction with text are observed. Through the qualitative data analysis used, findings on postmodern illustrated children's books are interpreted, and the effects on children's imagination, visual literacy skills, and critical thinking abilities are evaluated. The significance of this study lies in pioneering research in the field of“Postmodern Illustrated Children's Books”, offering a new perspective and approach to research. Postmodern illustrated children's books, diverging from traditional norms, provide originality, multiple layers of meaning, and complexity in illustrations. This study aims to demonstrate that postmodern children's book illustrations can contribute to the cognitive development of readers. In conclusion, this thesis aims to comprehensively examine the techniques of illustrations used in postmodern illustrated children's books in terms of form and content, and to understand their effects on children's visual literacy skills and intellectual development. With this thesis, it is aimed to increase awareness among parents, educators, and children by offering different perspectives on children's book illustrations in the fields of child development and children's literature.