Postmodern bir örnek Shaun Tan'ın 'Asla Neden Diye Sorma' çocuk kitabı illüstrasyonlarının göstergebilimsel analizi
A postmodern example: A semiotic analysis of illustrations in Shaun Tan's 'Rules of Summer'
- Tez No: 955208
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Shaun Tan'ın“Asla Neden Diye Sorma”adlı resimli çocuk kitabındaki illüstrasyonları, göstergebilimsel bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Çocuk kitaplarında görseller yalnızca süsleme değil, aynı zamanda anlatıyı şekillendiren ve anlam katmanları oluşturan önemli araçlardır. Bu bağlamda illüstrasyonların içerdiği sembollerin ve görsel ögelerin anlamını çözümlemek, metnin çocuk okuyucular üzerindeki etkisini daha iyi anlamaya katkı sunmaktadır. Araştırmada, on adet illüstrasyon yargısal örneklem yöntemiyle seçilmiş ve Roland Barthes'ın göstergebilimsel modeli doğrultusunda analiz edilmiştir. Her bir sahne; düz anlam, yan anlam ve kültürel mit düzeyinde çözümlenmiş; figür yerleşimi, renk kullanımı, kompozisyon gibi grafik tasarım unsurlarıyla desteklenerek değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, Tan'ın illüstrasyonlarında yalnızca metni destekleyen değil, aynı zamanda kendi başına güçlü bir anlatım kuran görseller oluşturduğunu göstermektedir. Görsellerdeki sembolik anlatım, çocukların hayal gücünü harekete geçiren çok katmanlı bir okuma imkânı sunmakta ve postmodern anlatının temel özelliklerini taşımaktadır. Bu yönüyle çalışma; görsel okuryazarlık, grafik tasarım ve çocuk edebiyatı kesişiminde, illüstrasyonların anlatıdaki yerini çözümlemeye yönelik örnek bir model sunmaktadır. Aynı zamanda öğretmenler, ebeveynler ve tasarımcılar için görsel içeriklere eleştirel bakabilme becerisi kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the illustrations in Shaun Tan's“Rules of Summer”through a semiotic approach. In children's books, illustrations are not merely decorative elements; they are crucial tools that shape the narrative and construct layers of meaning. In this context, deciphering the symbols and visual elements contained within the illustrations contributes to a deeper understanding of the text's impact on young readers. In the research, ten illustrations were selected through purposive sampling and analyzed using Roland Barthes's semiotic model. Each scene was examined on three levels denotation, connotation, and cultural myth and evaluated with reference to graphic design components such as figure placement, color use, and composition. The findings reveal that Tan's illustrations do not merely support the text but establish a powerful visual narrative in their own right. The symbolic expression within the images enables a multi-layered reading that stimulates the imagination of children and reflects the core features of postmodern storytelling. In this respect, the study offers an exemplary model for analyzing the role of illustrations in narrative at the intersection of visual literacy, graphic design, and children's literature. It also aims to foster a critical perspective toward visual content for educators, parents, and designers alike.