Resulȋ devleti hâkimiyetinde Hadramut (626/1229 - 834/1431)
Hadramut under the dominion of the rasulid state (626/ 1229- 834/1431)
- Tez No: 880905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, 13. v7e 15. yüzyıllar arasında Hadramut'un, Eyyûbî yönetiminin ardından Yemen'de kurulan Resulî Devleti'nin hakimiyetine girdiği dönemi ele almaktadır. Çalışmanın amacı, bu dönemde Hadramut'taki siyasi durumu ve Resulîlerin, Hadramut ve ana limanı olan Şihr'de gerçekleştirdikleri idari değişiklikleri incelemektir. Yemen'de devletin kuruluşundan başlayarak, Resulîlerin Hadramut'a yayılma süreci aşamalar halinde incelenmiştir. İlk olarak, Hadramut'taki bazı yerel ailelerin Resulîler adına yönetme yetkisi aldığı dönem, ardından Resulîlerin doğrudan yönetimi ele geçirdiği ikinci aşama ele alınmıştır. Hadramî kabileleri ve siyasi güçlerinin Resulîlerle olan ilişkileri, barış ve savaş arasında değişen karmaşık bir süreç olarak değerlendirilmiş ve bu ilişkilerin sonuçları analiz edilmiştir. Resulîlerin uyguladığı politikaların Hadramut sahilinden çekilmelerine ve Şihr'de Al-i Şemase ailesinin yönetiminin başlamasına yol açtığı tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca Şihr ve diğer Hadramut bölgelerinin idari durumları detaylı bir şekilde incelenmiş ve Hadramut'ta yaygın olan ekonomik faaliyetler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the period between the 13th and 15th centuries when Hadhramaut came under the rule of the Rasulid state, which was established in Yemen after the Ayyubid reign. The aim of the study is to investigate the political situation in Hadhramaut during this period and the administrative changes implemented by the Rasulids in Hadhramaut and its main port, Shihr. Starting with the establishment of the state in Yemen, the Rasulid expansion into Hadhramaut is examined in stages. The first stage involved granting some local families in Hadhramaut the authority to govern on behalf of the Rasulids, followed by the second stage, in which the Rasulids took over direct rule. The relationships between the Hadhrami tribes and political powers with the Rasulids are evaluated as a complex process fluctuating between peace and war, and the consequences of these relationships are analyzed. It is determined that the policies implemented by the Rasulids led to their withdrawal from the Hadhrami coast and the beginning of the rule of the Al-i Shamase family in Shihr. The study also provides a detailed examination of the administrative situation in Shihr and other Hadhrami regions, as well as the economic activities prevalent in Hadhramaut.