Basın, eğitim ve çocuk dergileri: örnek olay bilge çocuk dergisi
Press, education and children's magazine: a case study bilge children's magazine
- Tez No: 880925
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Education and Training, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Toplumda/toplumsal yapı içerisinde toplumun düzeni ve bireylerin/toplumun belli ihtiyaçlarının karşılanması için birtakım kurumlar oluşturulmuştur. Toplumun devamlılık ve sürekliliği için bu kurumlar arası iletişim ve etkileşimin sürekliliğini koruması gerekmektedir. Çalışmada bu kurumlardan eğitim ve basının toplum için önemi ve birbiri arasında iletişim bağı üzerinde durulmuştur. Eğitim bir toplumun gelecek nesillere sağlam ve her anlamda iyi bireyler kazandırabilmesi açısından son derece önemli bir kurumdur. Eğitimin toplumla ilişkisinin, toplum için önemiyle beraber basın için de önem ve işlevleri vardır. Aynı şekilde basının da hem toplum yararı hem de eğitim açısından önem yarar ve işlevleri vardır. Eğitim kurumu sadece okul kültürü veya öğretmen öğrenci ikilisi olarak düşünülmemeli eğitim bireyin doğduğu ailede başlar ve girdiği bütün ortamlarda üstüne eklemeler yaparak, sarmal bir biçimde devam eder birikir ve tam bir öğrenme meydana gelir. Bu hususta bireylerin yetiştirilmesinde kullanılan yöntem araç ve ortamlara dikkat edilmelidir. Çünkü bireylerin aldığı eğitim onun karakter temellerinin oluşumu açısından son derece önemlidir. Bütün toplumlardaki eğitim, işlev, hedef olarak temelde aynıdır fakat işleyiş ve öncelikler noktasında eğitim, toplumdan topluma değişiklik gösterir. Bu da toplumların kültürel, sosyo-ekonomik ve siyasi yapılarına göre şekillenmektedir. Basın/medya/kitle iletişim araçlarının en temel işlevlerinden biri de eğitimdir. Eğitim nasıl bir toplum için hayati denecek seviyede önemliyse basının eğitim işlevi de o kadar önemsenmelidir. Çalışmada literatür taraması ve içerik analizi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın evrenini çocuk dergileri, örneklemini ise Türkiye'de 2016 yılından beri yayın hayatına başlayan ve günümüzde hala yayın yapmaya devam eden Albayrak Medya Grubu'nun yayın organı olan Bilge Çocuk Dergisinin 2021 sayıları oluşturmaktadır. Çalışmada Bilge Çocuk Dergisinin 2021 sayıları, konusal bütünlük, anlatım yöntemi, üslup ve çocukların genel olarak gelişimlerine olan etkileri baz alınarak incelenmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A number of institutions have been established in the society/social structure to ensure the order of the society and to meet certain needs of individuals/society. For the continuity and continuity of society, the continuity of communication and interaction between these institutions must be maintained. The study focused on the importance of education and the press among these institutions for the society and the communication link between them. Education is an extremely important institution for a society to provide future generations with sound and good individuals in every sense. The relationship between education and society has importance and functions for the press as well as for society. Likewise, the press also has important benefits and functions in terms of both public benefit and education. Educational institution should not be considered only as a school culture or a teacher-student duo. Education begins in the family where the individual is born and continues in a spiral manner by adding to it in all the environments he enters, accumulates and complete learning occurs. In this regard, attention should be paid to the methods, tools and environments used to raise individuals. Because the education individuals receive is extremely important for the formation of their character foundations. Education in all societies is basically the same in terms of function and goal, but education varies from society to society in terms of functioning and priorities. This is shaped according to the cultural, socio-economic and political structures of societies. One of the most basic functions of press/media/mass communication tools is education. Just as education is vitally important for a society, the educational function of the press should also be considered as important. Literature review and content analysis methods are used in the study. In this context, the universe of the study consists of children's magazines, and the sample is the 2021 issues of Bilge Çocuk Magazine, the publication of Albayrak Media Group, which started publishing in Turkey since 2016 and still continues to publish today. In the study, the 2021 issues of Bilge Çocuk Magazine were examined and analyzed based on thematic integrity, narrative method, style and their effects on the general development of children.