Öz anlayış ile mental iyi oluş ilişkisinde depresyon kaygı ve stresin aracılık rollerinin incelenmesi
Investigation of the mediation roles of depression, anxiety and stress in the relationship between self-compassion and mental well-being
  1. Tez No: 880926
  2. Yazar: TALEH MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı genç yetişkinlerde öz-anlayış ile mental iyi oluş ilişkisinde depresyon, anksiyete ve stresin aracılık rollerinin olup olmadığıdır. Bununla birlikte araştırmanın bağımlı değişkeni olan mental iyi oluşun cinsiyet, yaş grubu ve algılanan sosyo-ekonomik durum açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma yaşları 20 ile 30 arasında değişen (Yaş ortalaması = 24.01, standart sapması = 2.68) toplam 319 genç yetişkin ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 251'i kadın (%78.7) ve 68'i erkektir (%21.3). Araştırmanın verileri Öz Anlayış Ölçeği, Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği ve Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon temelli bootstrapping analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara bakıldığında genç yetişkinlerde mental iyi oluşun cinsiyete göre anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı saptanmıştır. Bununla birlikte yaşa göre de mental iyi oluşun farklılaşmadığı belirlenmiştir. Ek olarak, mental iyi oluşun algılanan sosyo-ekonomik durum açısından da anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Genç yetişkinlerde mental iyi oluşun öz-anlayış ile pozitif yönde; depresyon, anksiyete ve stres ile ise negatif yönde anlamlı ilişkili olduğu görülmüştür. Bootstrapping analizi sonucunda depresyon, anksiyete ve stresin öz anlayış ile mental iyi oluş ilişkisinde anlamlı birer aracılık rollerinin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate whether depression, anxiety, and stress play mediating roles in the relationship between self-compassion and mental well-being among young adults. Additionally, the study examines whether the dependent variable of mental well-being varies according to gender, age group, and perceived socio-economic status. The study was conducted with a total of 319 young adults, ranging in age from 20 to 30 (Mean age = 24.01, standard deviation = 2.68), of which 251 are female (78.7%) and 68 are male (21.3%). Data for the research were obtained using the Self-Compassion Scale, the Warwick-Edinburgh Mental Well Being Scale, and the Depression, Anxiety, Stress Scale. Independent samples t-test, one-way analysis of variance, correlation analysis, and regression-based bootstrapping analysis were utilized for data analysis. The findings of the study reveal that mental well-being among young adults does not significantly differ based on gender. Similarly, no differentiation in mental well-being was observed based on age. Furthermore, it was determined that mental well-being does not significantly vary according to perceived socio-economic status. In young adults, mental well-being was found to be positively correlated with self compassion, and negatively correlated with depression, anxiety, and stress. Results from the bootstrapping analysis indicate that depression, anxiety, and stress significantly mediate the relationship between self-compassion and mental well-being.